Ciekną dachy, pękają ściany i posadzki!

Ciekną dachy, pękają ściany i posadzki!

Cieknące dachy, pękające ściany, wilgoć i grzyb w nowych domach! Mieszkańcy osiedla Panorama Maciejkowicka w Chorzowie walczą z nawałnicą usterek. W niektórych domach cieknie woda i pojawiają się zwarcia instalacji elektrycznej, w innych nie otwierają się drzwi wejściowe, a w jeszcze innych ze ścian odpadają płytki! Co na to deweloper?

Osiedle Panorama Maciejkowicka w Chorzowie na pierwszy rzut oka wygląda imponująco. Jednak trzydzieści rodzin, które postanowiły tam zamieszkać, żałuje swojej decyzji.

- Przez pół roku nie mogliśmy otworzyć drzwi wejściowych, bo podniosła się kostka. Developer powiedział, żeby wchodzić garażem, bo się drzwi zniszczą - mówi Karolina Gierlicka, mieszkanka Panoramy Maciejkowickiej.

- U wszystkich ze ścian odpadają płytki, a drzwi balkonowe nie domykają się - dodaje Zbigniew Basiak, inny mieszkaniec osiedla.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy wady występujące w domach mieszkańców osiedla powtarzają się w tych, które dopiero tam powstają. Umówiliśmy się na spotkanie pod pozorem kupna domu. Wszystko zarejestrowaliśmy ukrytą kamerą.

Reporter: Widzę, że nie ma belek nad drzwiami, jak to jest rozwiązane? To jest tylko zaprawa cementowa wstawiona?

Reprezentant dewelopera: Nie wiem, musiałbym sprawdzić.

Reporter: Po jakimś czasie to będzie pękało.

Reprezentant dewelopera: Muszę się w tym momencie dowiedzieć.

Reporter: A tam są zacieki, nie przecieka ten dach?

Reprezentant dewelopera: Może jak był robiony, czy coś...

Reporter: A ludzie, którzy tu mieszkają, są zadowoleni?

Reprezentant dewelopera: Wie pani, różnie, większość jest zadowolona, ale w gronie 30 rodzin zawsze znajdą się 2-3 rodziny, które mają jakieś problemy. Jeśli są jakieś usterki, to staramy się na bieżąco je usuwać.

Jednak mieszkańcy osiedla dowodzą, że żadna z usterek w ich domach nie została usunięta. O stwierdzenie, jak poważne są to wady poprosili eksperta, biegłego z zakresu budownictwa. Po obejrzeniu niemal wszystkich budynków ekspert stwierdził blisko 30 wad, występujących prawie w każdym domu!

- Dla mnie to są poważne wady. Woda dostaje się do budynków, są mostki termiczne. W wielu budynkach pokazały się pęknięcia poziome, niestety są na przelot ściany. Z mojej opinii wynika, że wszystkie wady powstały z winy dewelopera, nie wynikają ze złego użytkowania. To wada wykonawcza, powinna być przez dewelopera usunięta - ocenił Zbigniew Kusior, biegły z zakresu budownictwa.

- Podczas deszczu woda dostaje się pod elewację i wydostaje dzwonkiem, powodując zwarcie. Dlatego musiałem dzwonek przenieść na drzwi. Same drzwi otwierają się tylko częściowo - opowiada o wadach w swoim domu Krzystof Marczak.

- Są zacieki, farba odchodzi. To jest spowodowane złym osadzeniem parapetu. Woda leci wzdłuż komina - dodaje Janusz Wądołowski, mieszkaniec Panoramy Maciejkowickiej.

W oficjalnej rozmowie przed kamerą deweloperzy twierdzą, że usterki nie są poważne, a także, że są usuwane na bieżąco.

- Usterki są normalną sprawą. Na każdej budowie tak się dzieje. Został ułożony harmonogram napraw, usterki są sukcesywnie usuwane - twierdzi Robert Badura, prezes firmy deweloperskiej, która wybudowała osiedle.

- Developer podejmuje działania, ale w naszej ocenie są one niewystarczające. Na przykład zamalowuje elewację, ale nie naprawia usterki. Takie przypadki można by mnożyć - mówi Dariusz Wojciechowski, mieszkaniec osiedla.

Mieszkańcy chorzowskiego osiedla wynajęli prawnika, bo stracili nadzieję na normalne porozumienie się z deweloperem.

Osiedle Panorama Maciejkowicka swoim patronatem honorowym objął prezydent Chorzowa, Marek Kopel. Obiecał pomóc mieszkańcom w nawiązaniu porozumienia z deweloperem.

- Objąłem patronat honorowy, to zobowiązuje, pomogę - zapewnił Marek Kopel.*

* skrót materiału

Reporter: Karolina Miklewska

kmiklewska@polsat.com.pl

(Telewizja Polsat)