Wyroku wykonać nie można

Wyroku wykonać nie można

Mąż pani Jolanty znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Został skazany na 5 lat więzienia w zawieszeniu. Sąd zdecydował także o eksmisji mężczyzny z ich wspólnego mieszkania. Niestety, komornik nie może wykonać wyroku, bo nie ma lokalu zastępczego. Wyprowadzić musiała się pani Jolanta.

Pani Jolanta wyszła za mąż 17 lat temu za pana Mirosława. Ma dwóch synów: Adriana i Kacpra. Jedenaście lat temu kobieta i jej mąż kupili wspólnie mieszkanie osiedlu w Lublinie. Miało być spełnieniem ich marzeń. Niestety, marzenia przerodziły się w koszmar.

- Kiedyś otworzyłam drzwi, a on uderzył mnie swoim czołem o moje. Straciłam przytomność. Innym razem chciał mnie zrzucić z balkonu na trzecim piętrze - opowiada pani Jolanta.

Pan Mirosław jest byłym policjantem. Ma wyrok: dziesięć miesięcy w zawieszeniu na pięć lat więzienia za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad panią Jolantą. Z jego winy w 2007 roku sąd orzekł rozwód.

Pani Jolanta kilkakrotnie wyprowadzała się z mieszkania. Jak twierdzi, nie mogła już dłużej znieść bicia. Uciekła z dziećmi do swojej matki. Dwa lata temu sąd nakazał eksmisję pana Mirosława, ale mężczyzna nie ma zamiaru się wyprowadzić.

- Co z tego, że córka ma te wyroki? To jest tylko w szufladzie i nic więcej - mówi Henryka Olszak, matka pani Jolanty.

Były mąż kobiety nie płaci czynszu. Mieszkanie zadłużył już na prawie 9 tys. zł.

- Ten pan ma obowiązek opuścić ten lokal, a osoba uprawniona do tego lokalu nie ma obowiązku wskazania mu lokalu zastępczego. Teraz wszystko leży po stronie komornika - informuje Artur Ozimek z Sądu Okręgowego w Lublinie.

- W obecnym stanie prawnym jest tak, że nie ma eksmisji donikąd. Nawet jak osoba nie ma prawa do lokalu, to takie postępowanie jest zawieszone, bo komornik musi zwrócić się do gminy i oczekiwać na lokal - mówi Iwona Karpiuk-Suchecka z Izby Komorniczej w Warszawie.

Pani Jolanta, tak jak uznał sąd, jest ofiarą przemocy. I choć ma w ręku wyrok o eksmisji byłego męża z mieszkania, nic z tym zrobić nie może. Dostaje od niego wprawdzie alimenty, ale to nie wystarczy, aby wynająć mieszkanie i utrzymać dwójkę dzieci. *

* skrót materiału

Reporter: Żanetta Kołodziejczyk

e-mail(Telewizja Polsat)