By dzieci nie były głodne

By dzieci nie były głodne

Uczą i pomagają dzieciom. Fundacja Polsat, firma Danone i Banki Żywności organizują wielką zbiórkę żywności! Każdy z nas w ramach akcji "Podziel się posiłkiem" może pomóc głodnym dzieciom. W Polsce jest ich aż 170 tysięcy.

Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Dać Szansę" w Wadowicach powstało w 2002 roku. Opieką Stowarzyszenia objętych jest obecnie 161 dzieci z takimi schorzeniami jak zespół Downa czy dziecięce porażenie mózgowe.

- Te dzieci same nie powiedzą, że są głodne. Zdarza się, że ktoś mdleje z głodu. Organizujemy spotkania dla rodziców, mówimy, jak sobie radzić - opowiada Jacek Jończyk ze stowarzyszenia "Dać Szansę" w Wadowicach.

W okresie letnim stowarzyszenie organizuje półkolonie dla dzieci. W tym roku po raz pierwszy dzieci po zajęciach dostają obiady. Za całość płaci firma Danone, stowarzyszenie wygrało organizowany przez nią konkurs grantowy "Masz pomysł - podziel się posiłkiem".

- Badania nie kłamią. Ponad 30 procent dzieci jest niedożywionych, u nas też, ale rodzice wstydzą się przyznać, że nie stać ich na obiad. Dzięki temu projektowi dzieci mają ciepły posiłek. Uczą się także spożywania go. Już po miesiącu kilkoro dzieci nauczyło się posługiwać łyżką, nożem i widelcem - mówi Jacek Jończyk ze stowarzyszenia "Dać Szansę" w Wadowicach.

Projekt stowarzyszenia napisany na konkurs grantowy firmy Danone nosi nazwę "Ciepły posiłek - niezbędny do odkrywania świata". Polegał on przede wszystkim na dożywianiu dzieci, ale także na edukacji przez zabawę w zakresie zdrowego żywienia.

- Dzieciaki uczą się, jak się zdrowo odżywiać, jak przygotować posiłek - wyjaśnia Paulina Mikołajczak, wolontariuszka ze stowarzyszenia "Dać szansę".

Trwa siódma edycja programu Fundacji Polsat, firmy Danone i Banków Żywności "Podziel się posiłkiem". W Polsce 170 tysięcy dzieci cierpi z powodu niedożywienia. Każdy z nas może pomóc ufundować ciepły posiłek kupując produkty oznaczone talerzykiem. Część zysku z ich sprzedaży przeznaczona zostanie na program dożywiania dzieci. *

* skrót materiału

Reporter: Karolina Miklewska

(Telewizja Polsat)