Pomóż głodnym dzieciom

Pomóż głodnym dzieciom

Polacy pomagają najbiedniejszym. Już po raz siódmy Fundacja Polsat, firma Danone i Banki Żywności walczą z niedożywieniem dzieci w Polsce. Rozpoczęła się akcja "Podziel się posiłkiem". Dzięki niej każdy może wspomóc najbardziej potrzebujących. Badania pokazują, że na posiłek czeka aż 170 tysięcy dzieci.

- Śniadanie to podstawa, ale czasem dzieci idą do szkoły bez śniadania. Mówią, że głowa i brzuch je boli. Koleżanki się z nimi dzielą, bo znają naszą sytuację. Jest coraz gorzej - mówi Bożena Łysek, matka trójki dzieci.

Pani Bożena z mężem i trójką dzieci mieszkają w niewielkiej miejscowości Barczewo, niedaleko Olsztyna. Mąż choruje na hemofilię, a najmłodszy syn ma padaczkę. Utrzymują się z renty inwalidzkiej męża i świadczeń z opieki społecznej. To w sumie 1200 złotych miesięcznie.

- Dużo pieniędzy idzie na energię. Za mieszkanie już nie płacę, mam wstrzymane dotacje.

Chodzimy z mężem na złom, jest tani, ale zawsze jakieś pieniądze są - opowiada pani Bożena.

Rodziny nie stać na to, aby zapewnić dzieciom odpowiednią dietę. Pani Bożena przyznaje, że dzieci często wychodzą do szkoły bez śniadania. Dopiero w szkole czeka na nie pierwszy posiłek - opłacony przez opiekę społeczną obiad.

- Nie zawsze mam kanapki do szkoły i wtedy nie mogę myśleć na lekcji, bo jestem głodna. Koleżanki wiedzą, jaką mam sytuacje w domu i dzielą się ze mną - mówi Justyna, 13-letna córki pani Bożeny.

- Syn Łukasz choruje na padaczkę i powinien jeść dużo mięsa, nabiału i ryb, żeby mógł normalnie funkcjonować, ale nas na to nie stać - dodaje Bożena Łysek.

Takich rodzin w Polsce jest więcej. Z badań wynika, że 170 tysięcy dzieci cierpi z powodu niedożywienia, a 70 tysięcy dzieci je tylko to, co dostanie w szkole. Firma Danone, Fundacja Polsat i Banki Żywności od 7 lat walczą z niedożywieniem wśród dzieci. Jednym z elementów jest program grantowy "Podziel się Posiłkiem". Skorzystali z niego uczniowie szkoły w Rzuchowej w województwie małopolskim.

- Nasz projekt ma tytuł "Ekonomia naprawdę od kuchni". Realizujemy trzy cele wyznaczone przez firmę Danone, czyli dożywianie dzieci, promocję zdrowego trybu życia i przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności - mówi Urszula Stolarczyk, nauczycielka ze szkoły w Rzuchowej.

- Nauczyliśmy się, jak zachowywać się przy stole, jak przyrządzać zdrowe posiłki, nakrywać do stołu i zapobiegać chorobom przez zdrowe odżywianie się - wylicza 9-letnia Klaudia ze szkoły w Rzuchowej.

Siódma edycja programu "Podziel się Posiłkiem" rozpoczęła się wielkim koncertem gwiazd w Białymstoku. Biletem wstępu na koncert była żywność. Dzięki Państwu zebraliśmy ponad 13 ton żywności, która teraz trafi do najbardziej potrzebujących.* skrót materiału

Reporter: Karolina Miklewska, Anna Mioduszewska

kmiklewska@polsat.com.pl

(Telewizja Polsat)