Nie wolno krytykować burmistrza

Nie wolno krytykować burmistrza

Burmistrz Sieniawy koło Jarosławia pozywa internautów! Adamowi Wosiowi nie spodobały się krytyczne wobec niego wpisy na forum internetowym urzędu miasta. Urzędnik najpierw zamknął forum, a później ruszył do prokuratury, by ukarać internautów. Mieszkańcy Sieniawy są zniesmaczeni.

- Zamykamy forum do czasu wyjaśnienia, kto pisał te wulgaryzmy i ukarania winnych - wyjaśnia Adam Woś, burmistrz Sieniawy.

Forum na oficjalnej stronie miasta i gminy Sieniawa powstało jeszcze za kadencji poprzedniego burmistrza. Dla mieszkańców forum od zawsze było swoistym Hyde Parkiem.

- W cztery oczy to jest inna rozmowa. A tak przed komputerkiem ktoś patrząc na czyjś wpis, odpowiedział wpisem. Tyle, że każdy sobie siedział w swoim domu - mówi Łukasz, internauta.

- Na pewno były wpisy dla mnie niepozytywne, ale próbowałem je analizować i próbowałem do nich się jakoś ustosunkować - zapewnia Wacław Mikulski, były burmistrz Sieniawy. Również obecny burmistrz Sieniawy Adam Woś był wnikliwym czytelnikiem forum. Jedno jest pewne. Nie podobały mu się głosy krytyczne pod adresem urzędu i burmistrza. A zwłaszcza wpisy osoby, która podszywała się pod niego, podpisując się czasami "Adam Woś".

- Zadano mi pytane: "Co będzie na rynku panie burmistrzu?" Ktoś podpisujący się Adam Woś odpowiada "Będą rosły buraki". Albo ktoś inny zadaje pytanie: "Co tam będzie się działo?", a Adam Woś odpowiada: "Jak ci się nie podoba rynek w Sieniawie, żebraku śmierdzący, to jedź do Iraku plewić buraki" - opisuje Adam Woś, burmistrz Sieniawy.

Rok temu burmistrz Sieniawy postanowił zamknąć forum. Na tym nie poprzestał. Postanowił rozprawić się z internautami. Poprosił prokuraturę o ustalenie adresów IP komputerów, z których były wysyłane posty i o ustalenie nazwisk autorów.

- Prokuratura ustaliła sprawców, po czym odstąpiła od ścigania tego czynu z uwagi na brak interesu społecznego - informuje Mariusz Tworek z Prokuratury Rejonowej w Przeworsku.

- W grudniu ubiegłego roku do Sądu Rejonowego w Przeworsku wpłynęły prywatne akty oskarżenia, w których Adam W., pełniący funkcję samorządową, oskarżył trzy osoby o to, że pomówiły go na samorządowym forum internetowym - mówi Lucyna Oleszek z Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Nie udało się ustalić adresów IP komputera, z którego wysyłane były wpisy osoby podszywającej się pod burmistrza. Do sądu pozwany został natomiast internauta, który napisał na forum, że włodarze oglądają telewizję w godzinach pracy oraz inny, który krytykował kampanię wyborczą Adama Wosia. Również pani Anna, która dwa lata temu prowadziła kampanię konkurenta obecnego burmistrza.

- To jest ordynarne szykanowanie zwykłego obywatela. To jest w tym momencie jedno wielkie wariatkowo dla mnie - twierdzi pani Teresa, mieszkanka Sieniawy.

- W dwóch sprawach udało się zawrzeć ugodę na posiedzeniu pojednawczym i umieścić te przeprosiny w biuletynie informacyjnym tego samorządu - informuje Lucyna Oleszek z Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Pani Anna nie ma zamiaru przepraszać burmistrza. Kobieta mówi, że nie ma za co.

- Przyjechałam do sądu, nie było pana burmistrza. Dwa tygodnie później również się nie zjawił, więc sąd umorzył sprawę. Myślałam, że już da mi spokój, ale dostałam kolejne wezwanie - mówi pani Anna.*

* skrót materiału

Reporter: Ewa Pocztar-Szczerba epocztar@polsat.com.pl

(Telewizja Polsat)