Handel książeczkami zdrowia

Handel książeczkami zdrowia

To niewiarygodne, jak łatwo można kupić w Polsce książeczkę zdrowia Sanepidu ze wszystkimi badaniami. Wystarczy znaleźć odpowiednie ogłoszenie w Internecie i umówić się na spotkanie. My kupiliśmy dokument z pieczątką i podpisem lekarza. Potem bez trudu znaleźliśmy zatrudnienie w restauracjach i barach. Bez żadnych badań!

Ofertę sprzedaży książeczek znaleźliśmy w Internecie. Wysłaliśmy SMS-a i poszliśmy na spotkanie. Koszt książeczki - 70 złotych. Nikt o nic nie pyta. My jednak postanowiliśmy sprawdzić, czyje są pieczątki i podpisy w książeczce. Okazało się, że lekarz, którego podpis i pieczątka widnieje w książeczce, w ogóle nie istnieje. Istnieje za to pani kierownik Oddziału Epidemiologii w warszawskim Sanepidzie. Czy może zdarzyć się, że ktoś z pracowników Sanepidu nie wie, że ma w książeczce swoją pieczątkę i podpis?  

- Jeszcze nam się nie zdarzyło coś takiego. Nasze środowisko sanitarne jest na tyle zwięzłe i szczelne, że wszyscy się znamy. Jak ktoś weźmie taką książeczkę zdrowia, to od razu widać, czy to jest ktoś, kogo my znamy czy nie znamy - odpowiada Wiesław Rozbicki, rzecznik prasowy Sanepidu w Warszawie.

- Taką książeczkę można kupić? Z moim nazwiskiem? Cóż, teraz można zrobić sobie każdą pieczątkę - mówi kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii Sanepidu w Warszawie.

Nasze reporterki próbowały się zatrudnić w kilku restauracjach jako kucharki. Nigdzie nie było z tym problemów. - Wszystko jest w porządku. Książeczka ważna jest do lutego 2010 roku - powiedział pracownik jednej z warszawskich restauracji.

- Osoba, która będzie miała kontakt z żywnością, musi się zbadać, czy nie jest nosicielem jakiejkolwiek choroby zakaźnej. Przede wszystkim chodzi o salmonellę i czerwonkę - mówi Wiesław Rozbicki, rzecznik prasowy Sanepidu w Warszawie.

Za wykonanie takich badań trzeba zapłacić kilkaset złotych. Zebranie wszystkich wyników to minimum dwa tygodnie. Dlatego chętnych na książeczki jest wielu.*

* skrót materiału

Reporterzy: Małgorzata Frydrych, Agnieszka Zalewska

mfrydrych@polsat.com.pl

(Telewizja Polsat)