Kościół: nie będzie in vitro

Kościół: nie będzie in vitro

Kościół zbiera podpisy przeciw zapłodnieniu in vitro. Księża w Ełku z ambony namawiają wiernych do podpisywania się pod projektem ustawy obywatelskiej o całkowitym zakazie stosowania metody in vitro. Podpis można złożyć po mszy. Niestety, wielu wiernych nie ma pojęcia na czym polega sztuczne zapłodnienie.

Ełk. To tam od dwóch tygodni trwa w kościołach akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy zakazującej metody in vitro. Wierni namawiani są podczas mszy do przyłączenia się do tej inicjatywy.

- W całej Polsce rozpoczyna się akcja zbierania podpisów. Problem in vitro to kwestia życia. Podpisy skierowane do Sejmu RP można składać przy wyjściu z kościoła. Należy posiadać dowód osobisty i podać PESEL - mówił podczas mszy jeden z księży w Ełku.

- Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Contra In Vitro zwrócił się do biskupa ełckiego Jerzego Mazura z prośbą, aby wnieść na terenie Polski całkowity zakaz stosowania metody in vitro. Ksiądz biskup z zadowoleniem przyjął te inicjatywę - informuje ks. Jacek Uchan, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Ełckiej.

Księża muszą się spieszyć ze zbieraniem tych podpisów. Chcą wesprzeć Jacka Kotulę, szefa ruchu społecznego Contra In Vitro. Jeżeli zbiorą 100 tysięcy podpisów, obywatelski projekt ustawy o całkowitym zakazie stosowania metody sztucznego zapładniania trafi do Sejmu. Jak się jednak okazuje, świadomość co to jest in vitro, jest w Polsce niewielka. Niestety, nie przeszkadza to podpisywać się pod tą inicjatywą.

- Wysłuchałam w Radiu Maryja, że przez to sztuczne zapłodnienie, to różne są komplikacje. To jest bardzo droga rzecz, a później te pieniądze idą na nic - mówi jedna z kobiet, składająca podpis pod projektem zakazującym stosowania in vitro.

- To są naprawdę normalne dzieci, ciąża także przebiega standardowo. Kościół za najwyższe dobro uznaje dziecko, my też! My naprawdę je kochamy. Nie traktujemy zarodków instrumentalnie, dla mnie każdy zarodek jest dzieckiem - zapewnia Ewa Płodzień-Pałasz ze Stowarzyszenia Nasz Bocian, matka dwójki dzieci poczętych metodą in vitro. *

* skrót materiału

Reporterzy: Małgorzata Frydrych, Aneta Kaziuk

mfrydrych@polsat.com.pl

(Telewizja Polsat)