Agresywne psy bezkarne

Agresywne psy bezkarne

Sfory psów sieją grozę. Rzucają się na ludzi, atakują dzieci. Sprawa pozostaje nierozwiązana, bo w schroniskach brakuje dla nich miejsc. Problemem są także łagodne kary dla właścicieli agresywnych zwierząt. Opiekun psa, który omal nie zagryzł na śmierć 3-letniego chłopca, dostał 200 złotych grzywny!

Miejscowość Lipa koło Przasnysza. Tam dwa lata temu zdarzyła się tragedia, której Kamilek nie zapomniał do dziś. Skundlony rottweiler sąsiadów niemal zagryzł go na śmierć.

- Kamilek miał około stu szwów. Cała twarz była zszyta: ucho, nos, powieki. Po tym wypadku dziecko zostało uznane za niepełnosprawne - opowiada Krystyna Dominik, matka Kamila.

Ta tragedia to skandal nie tylko z powodu niedopilnowania psa. Bój w sądach o ukaranie właścicielki zwierzęcia trwał aż dwa lata.

- Nie ma dowodu, że to był mój pies. Prokurator umorzył postępowanie - mówi Teresa Obrębska, właścicielka rottweilera.

Początkowo prokurator sprawę umorzył, bo stwierdził: "brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy brakiem nadzoru nad psem ze strony właścicielki, Teresy Obrębskiej, a faktem pogryzienia dziecka państwa Dominik przez tego psa".

Rottweilera nawet zwrócono właścicielce.

Dopiero po petycji do wójta podpisanej przez ponad 60 mieszkańców wsi, psa wywieziono do schroniska, gdzie zdechł. Odetchnęli też inni sąsiedzi właścicielki rottweilera.

- Ten pies przeskakiwał ogrodzenia - mówią Dariusz i Barbara Wójcik - sąsiedzi właścicielki rottweilera.

Policja dowody winy zebrała, a sąd skazał właścicielkę rottweilera za spowodowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa innych osób - na 200 zł grzywny!

- Żądamy 20 tys. zł zwrotu kosztów, jakie ponieśliśmy na dziecko i 50 tys.zł odszkodowania na przyszłość, bo niestety dziecko w wielu zawodach nie będzie mogło pracować - mówi Krystyna Dominik, matka Kamila.

Taka tragedia może wydarzyć się też w innych miejscowościach. W nieodległej gminie Nasielsk tylko w ciągu godziny trafiliśmy na sześć bezdomnych, zdziczałych psów. A jest ich tu około 200. Te, które mają właścicieli, często biegają bez kagańca. *

* skrót materiału

Reporter: Adam Bogoryja-Zakrzewski

abogoryja @polsat.com.pl(Telewizja Polsat)