Prywata wójta?

Prywata wójta?

Wójt gminy Bulkowo na Mazowszu mógł wyłudzić z Urzędu Marszałkowskiego prawie 100 tys. zł! Prokuratura postawiła mu zarzut oszustwa dotacyjnego. Akt oskarżenia już trafił do sądu. Jakby tego było mało, kilka tygodni temu gmina otrzymała kolejną dotację, na ponad 70 tysięcy euro. Większość środków wójt skierował do fundacji, której jest dyrektorem, a jego żona prezesem.

- Wójt pozwala okradać gminę. Nie ma pieniędzy na dzieci i na biednych ludzi - mówi Jan Klepczarek, mieszkaniec gminy Bulkowo.

Bulkowo to niewielka gmina położona na skraju powiatów płockiego i płońskiego. Od 10 lat wójtem jest tam Stanisław Sztendur. Popiera go większość radnych.

- Część radnych skrzętnie wykorzystuje budżet gminy poprzez to, że na jeden dzień zwołują sobie 3-4 posiedzenia komisji. W ten sposób łączą diety z każdej komisji i ich przyjazd jest bardziej opłacalny - mówi Kazimierz Przepiórski, były przewodniczący Rady Gminy Bulkowo.

Dwa lata temu za kwotę 180 tys. zł., gmina wybudowała boisko przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Blichowie. Sto tysięcy na inwestycję przekazał marszałek województwa. Po kilkunastu miesiącach użytkowania, boisko nadaje się tylko do zamknięcia. Na sam torf wydano 50 tysięcy złotych. Tyle tylko, że w ogóle go nie użyto.

- Ja na takim boisku bym nie grał, bo noga może pęknąć. Sześć tysięcy wydali na trawę. To jest oszczędny gospodarz? - pyta Jan Klepczarek, mieszkaniec gminy Bulkowo.

W sprawę włączyła się prokuratura, która postawiła wójtowi zarzut oszustwa dotacyjnego, za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia trafił właśnie do sądu.

- Przestępstwo polegało na tym, że wójt przedłożył marszałkowi województwa mazowieckiego nieprawdziwy dokument w postaci protokołu odbioru robót związanych z budową boiska szkolnego w Blichowie, w celu uzyskania dotacji w wysokości 98 tys. zł. W ten sposób działał na szkodę urzędu - informuje Iwona Śmigielska-Kowalska z Prokuratury Okręgowej w Płocku.

- Dla mnie jest to rzecz niepojęta. W świetle posiadanych przez nas dokumentów, wydaje się wszystko wręcz w idealnym porządku. Informacje, które do nas dotarły o akcie oskarżenia, który wpłynął do Sądu Okręgowego w Płocku, były dla nas kompletnym szokiem - mówi Andrzej Daniluk z Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie.

Jakby tego było mało, kilka tygodni temu, gmina Bulkowo otrzymała kolejną dotację z Urzędu Marszałkowskiego, tym razem ponad 70 tysięcy euro, na aktywizację terenów wiejskich. Wójt skierował większość tych środków do Fundacji Budowy Europejskiej Szkoły Ekologicznej w Worowicach. Fundacji, której jest dyrektorem, a jego żona prezesem.

- Tu nie chodzi o interes społeczny, tu chodzi o prywatę, o nic więcej. Próbuje nam się wmawiać, że fundacja jest ważniejsza od urzędu gminy. Na sesji wójt powiedział, że jest przede wszystkim prezesem fundacji - mówi Ireneusz Woliński, radny gminy Bulkowo. *

* skrót materiału

Reporter Paweł Kaźmierczak pkazmierczak @polsat.com.pl(Telewizja Polsat)