Szokujący film o Bronisławie Geremku

Szokujący film o Bronisławie Geremku

Bulwersujący film, szargający dobre imię profesora Bronisława Geremka. W Internecie pojawiło się nagranie, na którym kilku mężczyzn stoi z łopatami niedaleko grobu tragicznie zmarłego profesora. Jego autorzy przekonują, że zmarły nie jest godzien leżeć na cmentarzu powązkowskim! Film jest dziełem Eugeniusza Sendeckiego, skrajnego "prawicowca" głoszącego nacjonalistyczne hasła. Co na to prokuratura?

Eugeniusz Sendecki, z zawodu lekarz, głoszący nacjonalistyczne hasła, jest autorem prawie 200 kontrowersyjnych filmów internetowych. Wraz z kilkuosobową grupą realizuje i prezentuje je pod hasłem Telewizji Narodowej.

- Nie znam faktów, żeby moi przyjaciele kogoś obrażali. My nie ziejemy nienawiścią do Geremka, uważam go za wybitnego działacza masońskiego, który dużo zrobił dobrego dla swojej formacji - twierdzi Eugeniusz Sendecki, pomysłodawca i autor filmów w Telewizji Narodowej.

Kilka dni temu opinię publiczną wstrząsnęła wiadomość, że kilku mężczyzn z łopatami udało się na cmentarz powązkowski, aby wykopać zwłoki profesora Bronisława Geremka. Grób profesora znajduje się w alei zasłużonych na warszawskiej nekropolii.

Czy naruszyli polską tradycję poszanowania dla zmarłych?

- To taka tradycja pogańska. Nie znajduję w Biblii takiej frazy. Święty spokój pochodzi przecież od diabła - mówi Eugeniusz Sendecki, pomysłodawca i autor filmów w Telewizji Narodowej.

Nasz reporter w Internecie odnalazł firmy szargające dobre imię profesora Geremka. Ich autorzy uważają się za jedynych w kraju prawdziwych Polaków i katolików.

- Kiedyś się zdrajców wieszało, wbijano na pal, a teraz słowa nie można powiedzieć. Bez przesady - mówi Bartłomiej Kurzeja z Telewizji Narodowej.

Eugeniusz Sendecki za swoje radykalne poglądy został już wyrzucony z trzech partii. Za chęć odwołania watykańskiego sekretarza stanu, kardynała Tarcisio Bertone, z grona swoich znajomych wykluczył go nawet ojciec Tadeusz Rydzyk.

- Okazało się, że nie mieścimy się w formule przyjaciół Radia Maryja. Kazano proboszczowi, żebyśmy sobie poszli, więc poszliśmy. Stworzyliśmy bezdomne koło Radia Maryja - mówi Eugeniusz Sendecki.

- Jak się ma tytuł, to można powiedzieć wszystko. Taką władze w Polsce ma kler, który nie jest polski i ma przekonania antypolskie, ale decyduje o wszystkim - dodaje Andrzej Wicik z bezdomnego koło przyjaciół Radia Maryja.

Film, na którym mężczyźni stoją z łopatami nieopodal grobu Bronisława Geremka, obejrzeli także warszawscy prokuratorzy. Nie znaleźli oni powodów do wszczęcia postępowania przeciw autorom tych nagrań.

Innego zdania jest profesora Andrzej Gaberle z Katedry Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pokazaliśmy mu filmy nakręcone przez Eugeniusz Sendeckiego.

- Jest przepis, który pozwala prokuratorowi przejąć oskarżenie w sprawie prywatno-skargowej jako oskarżenie publiczne, jeśli przemawia za tym interes społeczny. W tym przypadku interes społeczny tego wymaga. Na dodatek są tam inne treści antysemickie - mówi prof. Andrzej Gaberle.

Także parlamentarzyści, bez względu na przynależność partyjną, byli oburzeni zachowaniem autorów filmików. Zaskoczyła ich także bezradność i obojętność prokuratury w tej sprawie.

- To są skandaliczne zachowania. To powinno być ścigane z urzędu, jako podżeganie, bo inne osoby oglądając te filmy mogą dokonać profanacji zwłok - twierdzi Joanna Senyszyn, posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

- To są barbarzyńcy, ludzie z innej cywilizacji. Ja skieruję wniosek do prokuratury o ściganie tych przestępców. Musimy bronić fundamentów naszej cywilizacji - zapowiada Janusz Palikot, poseł Platformy Obywatelskiej.

W filmach Telewizji Narodowej, które kręcone są od przeszło roku telefonem komórkowym, występują zawsze te same osoby. Z ich wypowiedzi wynika jasno - Polska nie jest suwerennym krajem, a ideałem jest... Białoruś.

- Białoruś jest państwem bez długów. Jest tam Łukaszenka, ale to się zmieni. Nie byłem tam, ale pojadę. Tam nie ma biedy, widziałem na zdjęciach ciężarówki jakie tam robią, to o czymś świadczy - przekonuje Bartłomiej Kurzeja z Telewizji Narodowej.

Bezdomne koło przyjaciół Radia Maryja, któremu przewodzi Eugeniusz Sendecki skupia kilkadziesiąt osób. To właśnie oni podczas pogrzebu profesora Geremka wywiesili transparent z napisem "Palec boży". *

* skrót materiału

Reporter: Artur Borzęcki

aborzecki@polsat.com.pl

(Telewizja Polsat)