Koncerty i kasa

Koncerty i kasa

Wkrótce wakacje. Postanowiliśmy sprawdzić, jak popularne zespoły muzyczne przygotowują się do letnich tras koncertowych. Najbardziej wzięci artyści w czasie wakacji dają po kilkadziesiąt koncertów miesięcznie. Zarabiają przy tym duże pieniądze. Obecny "numer jeden" w Polsce - zespół Feel - zaprosił nas do Nysy, gdzie kręcił swój najnowszy teledysk.

- Jesteśmy na planie teledysku do piosenki "W odpowiedzi na twój list". Piękna sceneria. Jesteśmy nad zalewem, jest plaża, jest słońce. Także o to chodziło. Są dwie piękne fury. Jest "orszak" i jest "merc", w których będziemy z partnerką ścigać się po plaży - opowiada Piotr Kupicha, wokalista zespołu "Feel".  

- Możemy przyjąć, że w wakacje tych koncertów jest więcej, bo gramy miesięcznie około 30 koncertów. Od września to będzie około 4 koncertów tygodniowo. Mało jest artystów, przynajmniej naszych artystów, którzy aż tak dużo grają - mówi Łukasz Bartoszak, menadżer zespołu "Feel".

Zespół "Łzy" z Anią Wyszkoni, który pochodzi ze "stajni" Maćka Durczaka, twórcy sukcesów m.in. "Ich Troje" oraz "Virgin" z Dodą, odwiedziliśmy podczas występów w Ostrowie Wielkopolskim. Sympatycznych artystów będzie można w czasie wakacji spotkać na koncertach w całej Polsce: od Pomorza, przez Mazury, po Śląsk.

- Wakacje to okres najintensywniejszej pracy. My zwykle wakacje ustalamy sobie na koniec października, początek listopada. To jest taki okres, kiedy mamy trochę luźniej, możemy gdzieś wyjechać - opowiada Anna Wyszkoni, wokalistka zespołu "Łzy".

Znakomicie radzi sobie także - mający debiut zaledwie kilka miesięcy temu - nowy zespół Tomka Luberta "Video". Chłopcy dopiero co wydali płytę "Video gra" i już ruszyli w trasę koncertową, którą zakończą dopiero przed Bożym Narodzeniem.

- Największą imprezą, na której będzie można zobaczyć zespół "Video" będzie festiwal Top Trendy, 5 lipca. Jest to dla nas wielki zaszczyt, że dostaliśmy się do tej finałowej dziesiątki konkursu i mam nadzieję, że pokażemy się tam z jak najlepszej strony - mówi Maciej Durczak, menadżer zespołu "Łzy" oraz "Video".

Czas wakacji to dla najlepszych artystów prawdziwe "żniwo". Zespoły, o których mowa, za koncert otrzymują średnio 20-30 tysięcy złotych. Oczywiście każda umowa za występ na estradzie negocjowana jest indywidualnie. Honorarium zespołu "Feel" waha się od kilku do nawet 60 tysięcy złotych.

- Dla porównania przypominamy, że The Rolling Stones za jeden koncert dostają równowartość około kilkunastu milionów złotych!

- Średnio wychodzi nam 24-25 tysięcy za koncert. Dolna, najniższa kwota, za którą gramy to są 22 tysiące. A są też takie i to chcę podkreślić, na których gramy za darmo, ponieważ zespół "Łzy" gra bardzo dużo koncertów charytatywnych - mówi Maciej Durczak, menadżer zespołu "Łzy" oraz "Video".

- Proszę towarzyszyć nam w naszej jeździe "bez trzymanki". Nie wiemy, jak to się skończy, ale chcemy żeby, jak najwięcej osób było z nami, jak najdłużej - apeluje Wojtek Łuszczykiewicz, wokalista zespołu "Video". *

* skrót materiału

Reporter: Monika Adamczyk