Cała prawda o Tomaszu Raczku

Cała prawda o Tomaszu Raczku

- Nie miałem wątpliwości, czy związać się z Marcinem. Gdy go poznałem, uwierzyłem w miłość od pierwszego wejrzenia - opowiada Tomasz Raczek. Kilka tygodni temu znany publicysta i krytyk filmowy ujawnił, że jest homoseksualistą. Jego partnerem jest pisarz, grafik i dziennikarz - Marcin Szczygielski. Ich związek trwa już 15 lat!

- Poznaliśmy się u znajomych. Natychmiast zaprosiłem Marcina na sylwestra do Teatru Wielkiego. On twierdził, że jest rozwinięty ponad wiek; ja, że jest bardzo młody - opowiada Tomasz Raczek.

Tomasz Raczek ma 50 lat. Jest krytykiem filmowym, publicystą, właścicielem wydawnictwa. Kilka tygodni temu publicznie ujawnił, że jest homoseksualistą, a jego życiowym partnerem jest pisarz, grafik i dziennikarz, 35-letni Marcin Szczygielski.  

- Marcin napisał książkę i potem nieoczekiwanie poprosił mnie, żebym do niej napisał przedmowę. W ostatnim zdaniu napisałem, że jestem szczęśliwy, że książka ma optymistyczny wydźwięk, szczęśliwy także w wymiarze prywatnym, bo jestem od 15 lat życiowym partnerem autora. Ta książka jest o tym, że trzeba nauczyć się akceptować inność. Ludzie niesłusznie postrzegają życie gejów jako coś, co jest nienormalne - opowiada Tomasz Raczek.

Poznali się 15 lat temu i od 15 lat są ze sobą w związku. Marcin miał wtedy 20, Tomasz 35 lat. Twierdzą, że od początku swojej znajomości byli pewni, że przejdą razem przez życie.

- Tomek wziął sprawy w swoje ręce. Przyjechał do mnie po pracy, był z nim jakiś chłopak. Tomek powiedział, że on wynajmie moje mieszkanie. I tak się dowiedziałem o tym, że będziemy mieszkać razem - wspomina Marcin Szczygielski, partner Tomasza Raczka.

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski już nazywani są "reprezentacyjną parą polskich gejów". Są zadowoleni z faktu, że podjęli decyzję o ujawnieniu. Dodają, że ludzie częściej gratulują im odwagi, niż krytykują za to, że tworzą parę.

- Przez te 15 lat dopracowaliśmy się jakiejś pozycji, która daje nam niezależność i możemy sobie pozwolić na to, żeby mówić kim jesteśmy, jacy jesteśmy i czego chcemy. Zależymy tylko od siebie. Takie jasne postawienie sprawy powoduje, że spada jakiś ciężar i wszystko jest oczywiste i jasne - mówi Marcin Szczygielski, partner Tomasza Raczka.

W Polsce nie ma prawa pozwalającego legalizować związki homoseksualne i w takich związkach wychowywać dzieci. Tomaszowi Raczkowi i Marcinowi Szczygielskiemu nie przeszkadza to jednak w tworzeniu udanego życiowego układu partnerskiego. *

* skrót materiału

Reporter: Karolina Miklewska (Telewizja Polsat)