Na godny pogrzeb nie zasłużył?

Na godny pogrzeb nie zasłużył?

Kontrowersyjna ceremonia pogrzebowa. Ksiądz Krzysztof z parafii w Radymnie na Podkarpaciu odmówił wyprowadzenia ciała z domu zmarłego. Nie zezwolił też na wejście z trumną do kościoła. Msza bez kazania odbyła się w kaplicy w innej miejscowości. Wszystko dlatego, że zmarły dwa razy nie przyjął księdza po kolędzie.

Pan Zygmunt z Radymna na Podkarpaciu przez ostatni rok chorował i często przebywał w szpitalu. Nikt z rodziny nie spodziewał się jego śmierci, ale często o tym rozmawiano. Przeżył 63 lata. Znajomi i sąsiedzi wspominają go jako dobrego człowieka.

Tradycją w Radymnie jest wyprowadzanie ciała zmarłego z domu. Pan Zygmunt nie chodził często do kościoła, ale był wierzący. Gdy zmarł, pani Joanna chciała ojca pochować z pełną ceremonią pogrzebową.  

- Ksiądz Krzysztof rozmawiając ze mną przez telefon powiedział, że ciało zostanie wyprowadzone z domu do kościoła, a potem przeniesione na cmentarz - opowiada Joanna Dziuga, córka pana Zygmunta.

- Zebraliśmy się wszyscy, zmówiliśmy pacierze, miał przyjść ksiądz, ale niestety nie przyszedł - dodaje sąsiadka pana Zygmunta.

Na pogrzeb pana Zygmunta przyszła rodzina, znajomi i sąsiedzi. Wszyscy czekali na przyjście księdza. Jednak proboszcz zmienił zdanie. Zbliżał się czas pogrzebu. Gdy ksiądz nie pojawiał się, teść pani Joanny postanowił po niego pojechać.

- Tato pojechał po księdza, a ksiądz powiedział, że wyskoczy z auta, jeżeli tutaj przyjedzie. Czy mój ojciec sobie na to zasłużył? Ksiądz powiedział, że ma zakazane od proboszcza. Prosiłam go, pytałam, dlaczego mi to robi, a on mi powiedział, że mój mąż wykonywał niemoralny zawód - opowiada Joanna Dziuga, córka pana Zygmunta.

- Zięć pana Zygmunta przyjechał po księdza taksówką, na której byłą naklejona reklama night klubu. Trudno powiedzieć o zaangażowaniu tych ludzi w życie parafii, jeżeli taką reklamę wozi, a my wiemy, o co tu chodzi z tym night klubem - mówi ksiądz Czesław Jaworski proboszcz parafii w Radymnie.

Proboszcz nie zezwolił także na wniesienie trumny do kościoła. Msza odbyła się w kaplicy w miejscowości kilka kilometrów dalej. Wiele osób nie miało możliwości uczestniczyć we mszy. Po prostu nie mieli czym tam dojechać.

- Nie wiem, czy msza trwała nawet 10 minut - twierdzi Joanna Dziuga, córka pana Zygmunta.

- To jest nieprawda, że msza trwała 10 minut. Msza była tylko bez kazania, bo o czym miałem mówić, nie będę przecież krytykował na pogrzebie - mówi ksiądz Krzysztof z parafii z Radymnie.

- Chodziło o pana Sowę, a nie o córkę. Ta rodzina nie ma jakiegoś udziału w życiu parafii. Nieprzyjmowanie księdza po kolędzie - to szczególnie zaważyło - dodaje ksiądz Czesław Jaworski, proboszcz parafii w Radymnie.

Rodzina zmarłego złożyła na zachowanie proboszcza skargę w kurii biskupiej w Przemyślu. Chcieli, aby proboszcz przeprosił ich i wszystkich obecnych na pogrzebie. W odpowiedzi bliscy otrzymali list, w którym argumentowano, że pan Zygmunt nie chodził do kościoła, nie przyjmował księdza po kolędzie i pogrzeb miał odpowiedni do zachowania. Z nami w kurii nikt nie chciał rozmawiać przed kamerą. *

* skrót materiału

Reporter: Olga Hałabud   (Telewizja Polsat)