NFZ nie zapłaci za drogą protezę

NFZ nie zapłaci za drogą protezę

Są młodzi i chcą normalnie żyć. Niestety amputowano im nogi. Nadzieją dla Patryka i Waldka są specjalistyczne protezy, które pozwalaja normalnie się poruszać. Niestety, dobrej jakości sprzęt kosztuje około 100 tys. zł, a na NFZ trudno liczyć. Placówka wspomaga zakup protezy kwotą niespełna 1 tys. zł.

We wrześniu ubiegłego roku Patryk pojechał z ojcem na grzyby. Zatrzymali się i chcieli rozpakować bagażnik. Kiedy stanęli za samochodem, wjechał na nich pijany kierowca. Nie mieli żadnych szans.  

Patryk w stanie bardzo ciężkim trafił do szpitala w Gdańsku. Przez kilka dni lekarze walczyli o jego życie. Chłopca udało się uratować. Niestety nie udało się uratować nogi. Była tak zmiażdżona, że lekarze musieli ją amputować.

Życie Patryka bardzo się zmieniło. Po czteromiesięcznym pobycie w szpitalu wrócił do domu. Niestety musiał zapomnieć o bieganiu, pływaniu i grze w piłkę nożną. Podobny dramat przeżywa jego rówieśnik, trzynastoletni Waldek. Od roku żyje bez nogi.

Pięć lat temu Waldek poczuł silny ból w nodze. Lekarze rozpoznali nowotwór.

- Najpierw był nowotwór lewego stawu kolanowego. Waldek dostał chemioterapię. W zasadzie uznaliśmy, że problem został zakończony - mówi Bernarda Kazanowska z Kliniki Onkologii i Hematologii dziecięcej we Wrocławiu.

Niestety rok temu bóle powróciły. Tym razem choroba zaatakowała mocniej. By ratować życie Waldka, lekarze zdecydowali się amputować mu nogę, w której było siedlisko nowotworu.

Dziś istnieją już protezy, które pozwalają na pełnowartościowe sprawne życie po amputacji. Patryk i Waldek mają szansę by normalnie chodzić i żyć. Niestety takie nowoczesne protezy są bardzo drogie. Jedna kosztuje ponad sto tysięcy złotych. Na pomoc z Narodowego Funduszu Zdrowia chłopcy nie mogą jednak liczyć.

- Dofinansowania z NFZ są na poziomie najgorszych protez, które, jak kij, służą tylko do podparcia - mówi prof. Alicja Chybicka z Kliniki Onkologii i Hematologii dziecięcej we Wrocławiu. Proteza, która pozwala normalnie żyć kosztuje 100 tys zł. NFZ daje tylko 1 tys. zł. *

* skrót materiału

Reporter: Żanetta Kołodziejczyk e-mail (Telewizja Polsat)