Ciężka choroba polskiej siatkarki

Ciężka choroba polskiej siatkarki

Polskie "Złotko" - siatkarka Agata Mróz-Olszewska pilnie potrzebuje krwi. Dwukrotna Mistrzyni Europy od lat zmaga się z ciężką chorobą szpiku kostnego. Grozi jej białaczka. Ostatnio stan zdrowia siatkarki dramatycznie pogorszył się. Agata co kilka tygodni musi przechodzić transfuzję krwi. Niestety, ma rzadką grupę - BRh (-), której w szpitalach może zabraknąć. Zawodniczka prosi o pomoc.

- Mam rodzinę, męża, dla którego warto walczyć. Mam dla kogo żyć - mówi Agata Mróz-Olszewska.

Agata Mróz-Olszewska - polskie "Złotko". Dwukrotna Mistrzyni Europy w siatkówce.  

Od ośmiu lat walczy z ciężką chorobą szpiku kostnego. To właśnie z tego powodu musiała zawiesić swoją karierę sportową.

- To nie jest typowa białaczka. To jest stan przedbiałaczkowy. W każdej chwili ta choroba może przerodzić się w ostrą białaczkę. Grałam z nią, ona była wyciszona, dopiero w 2006 roku przed Mistrzostwami Świata zaczęło dziać się coś poważnego. Byłam słaba. Czułam, że coś jest nie tak - opowiada Agata Mróz-Olszewska.

Decyzja o zrezygnowaniu z czynnego udziału w sporcie nie była dla Agaty łatwa. Siatkówka to jej pasja. Ostatni Puchar Świata w siatkówce musiała oglądać w domu.

- Oglądałam siatkarki na Pucharze Świata w Japonii, oglądałam je na Mistrzostwach Europy. Jest mi przykro, że nie mogę być z kadrą, no ale ważniejsze jest moje zdrowie. Mam nadzieję, że kiedyś znowu zacznę grać. Może nie na poziomie reprezentacyjnym, ale chciałabym powrócić do swojej pasji - mówi Agata Mróz-Olszewska.

Agata tęskni za siatkówką, rywalizacją i koleżankami z boiska. Tym bardziej wzruszają ją pozdrowienia, które przesłały jej siatkarki polskiej reprezentacji tuż po zakończeniu Pucharu Świata w Japonii.

- Chcę ci powiedzieć Agusiu, żebyś się nie martwiła i była pełna optymizmu. Wiemy, że już byłaś w takie sytuacji, ale się dźwignęłaś, wiemy, że ten moment jest bardzo ciężki, wierzymy, że wszystko będzie dobrze - mówi Magdalena Śliwa, siatkarka i asystentka trenera reprezentacji.

- Wiemy, że przeżywasz ciężkie chwile, jesteśmy z tobą. Cały czas o tobie myślimy. Serdecznie cię pozdrawiamy, trzymaj się mocno - dodaje Małgorzata Glinka, siatkarka reprezentacji Polski.

Siatkarka ma nadzieję na przeszczep szpiku kostnego w przyszłym roku. Do tego czasu, co kilka tygodni musi mieć przetaczaną krew. Niestety, Agata ma rzadka grupę krwi BRh (-), której po prostu brakuje w szpitalach.

Siatkarka zaapelowała do kibiców o pomoc i oddawanie krwi. Potrzebna jest krew BRh (-) Krew może oddać jednak każdy, niezależnie od grupy.

- Nawet jeżeli ludzie chcą pomóc mnie jako Agacie Mróz, to pomagają również innym, bo wiadomo, że ja sama tej krwi nie zużyję - mówi Agata Mróz-Olszewska. *

* skrót materiału

Reporter: Aneta Krajewska akrajewska@polsat.com.pl(Telewizja Polsat)