Nauczyciele się go boją

Nauczyciele się go boją

Wyzywał i zastraszał nauczycieli, dewastował szkołę. Teraz za to odpowie. 17 - letni Maciej jest uczniem gimnazjum w Morągu. Chłopak od dawna sprawiał kłopoty wychowawcze. Do tej pory nauczyciele byli bezradni. Jednak od zeszłego roku prawo chroni ich przed agresją słowną i fizyczną. Za znieważenie nauczycielki Maciej został skazany na prace społeczne.

- My wobec Macieja wykorzystaliśmy już wszystkie formy pomocy jakie mogliśmy zorganizować. Były zajęcia socjoterapeutyczne, pomoc psychologiczna i pedagogiczna, rozmowy z rodzicami. Niestety, nic nie pomogło. Sytuacja się pogarsza - mówi Krzysztof Urbaszek, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Morągu.

Morąg, niewielkie miasteczko na Mazurach. Do Gimnazjum nr 1 chodzi 17 - letni Maciej. Chłopak od dawna sprawia wiele problemów wychowawczych.  

- Problemy z zachowaniem Macieja pojawiły się już na początku jego pobytu w szkole. Mogę powiedzieć, że następuje eskalacja jego zachowań, o czym świadczą incydenty z 5 października i incydent sprzed tygodnia, kiedy dopuścił się rzeczy karygodnej - mówi Krzysztof Urbaszek, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Morągu.

- W szatni bez żadnego powodu zaczął kopać w kraty oraz uderzać pięściami w szybę sklepiku szkolnego. Zauważyła to nauczycielka i zwróciła mu uwagę. Maciej nie posłuchał jej. W stosunku do nauczycielki użył słów obelżywych, nie przebierał w słowach - informuje Janusz Ciosek z policji w Morągu.

Dyrektor szkoły, gdy usłyszał o tym, co się stało postanowił wezwać policję. Mógł to zrobić, bo od ubiegłego roku zgodnie z nowelizacją karty nauczyciela, pedagodzy mają status urzędnika państwowego. Funkcjonariusze przyjechali po kilkunastu minutach, po czym sprawą zajął się sąd

- Sąd wydał wyrok, w którym skazał go na karę przymusowej pracy na cele publiczne w zakładzie oczyszczania miasta w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Zasądził też nawiązkę na rzecz pokrzywdzonych, oddał Macieja pod dozór kuratora, a także wyrok w tej sprawie przesłał do szkoły, w celu umieszczenia go na tablicy ogłoszeń - informuje Ewa Mazurek z Sądu Okręgowego w Elblągu.

Okazuje się, że Maciej w ubiegłym roku już raz stanął przed sądem za znieważenie tej samej nauczycielki.

Policjanci z Morąga mówią, że 17 - latek jest im dobrze znany - wielokrotnie popełniał drobne przestępstwa. Od ostatniego wyroku nie pokazał się w szkole. W tej chwili jest poszukiwany za kradzież i rozbój. *

* skrót materiału

Reporter: Leszek Tekielski

ltekielski@polsat.com.pl

(Telewizja Polsat)