Polska nie dla Kaczmarskiej?

Polska nie dla Kaczmarskiej?

Patrycja Kaczmarska walczy o polskie obywatelstwo. Córka Jacka Kaczmarskiego, chce żyć i tworzyć w ojczyźnie swojego ojca. Niestety, jej matka 15 lat temu zrzekła się obywatelstwa, dlatego Patrycji grozi deportacja. Urzędnicy nie potrafią powiedzieć, czy kobieta odzyska obywatelstwo. Co stoi na przeszkodzie?

- Boję się, że mnie deportują, a to kompletnie zrujnowałoby moje plany - mówi Patrycja Kaczmarska, córka słynnego poety i pieśniarza, Jacka Kaczmarskiego. Jej ojciec stał się symbolem Polski walczącej z komuną.

Dziewiętnastoletnia Patrycja od 10 miesięcy bezskutecznie stara się o przywrócenie obywatelstwa polskiego.  

- To nie jest niedopatrzenie urzędników. Sytuacja jest skomplikowana - mówi Maksym Gołoś, rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego.

Sprawą kłopotów Patrycji Kaczmarskiej z przywróceniem obywatelstwa zaskoczeni i zdziwieni są politycy każdej opcji.

- Taka sprawa powinna zostać załatwiona w 2 dni. Nie rozumiem dlaczego córka wielkiego Polaka, wielkiego człowieka, który jest dla naszego pokolenia symbolem musi walczyć z murem urzędniczej bezduszności - dziwi się Paweł Graś, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Do 18 roku życia nie wiedziałam, że nie mam polskiego obywatelstwa. Miałam polski paszport, który był ważny do 2002 r. Nie miałam pojęcia, że matka zrzekła się obywatelstwa, także w moim imieniu - mówi Patrycja Kaczmarska.

Gdy miała kilka lat, jej mama zrzekła się obywatelstwa w 1992 roku w konsulacie polskim w Monachium. Automatycznie obywatelstwo polskie utraciła wtedy też Patrycja. Kobiety wyemigrowały wraz z Jackiem Kaczmarskim do Australii. Dziś Patrycja oficjalnie nosi nazwisko po matce - Wolny.

Bajeczna Australia nie była dla Patrycji rajem. Nie odpowiadała jej zarówno mentalność, jak i kultura Australijczyków.

- Byłam zaskoczona i zachwycona poziomem polskiej sztuki. Jest na zupełnie innym poziomie niż australijska. Chciałabym się w niej obracać, to jest dla mnie wyzwanie - mówi Patrycja Kaczmarska.

Patrycja już od 10 miesięcy jest w Polsce. Koncertuje, pisze wiersze. Bezskutecznie stara się w polskich urzędach o przywrócenie obywatelstwa. Urząd Wojewódzki przekazał jej dokumentację aż do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Na tym etapie nie jest możliwe abym mógł stwierdzić, czy zostanie przywrócone obywatelstwo polskie Patrycji Kaczmarskiej - mówi Maksym Gołoś, rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego.

Najprawdopodobniej sprawa trafi do Prezydenta Rzeczpospolitej. Jak na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle córka barda Solidarności będzie miała polskie obywatelstwo. *

* skrót materiału

Reporter: Adam Bogoryja - Zakrzewski

abogoryja@polsat.com.pl (Telewizja Polsat)