Wozi wójta, a nie chorych

Wozi wójta, a nie chorych

Wójt Stanisław Popiel z Lelkowa pod Olsztynem pojechał na konkurs skoków do Zakopanego - gminnym busem dla niepełnosprawnych. Wcześniej odmówił udostępnienia samochodu ciężko choremu Krzysztofowi. W efekcie 20-latek musiał jechać do Warszawy na badania pociągiem. W trakcie podróży skręcił nogę, dostał zapalenia płuc, zapadł w śpiączkę i zmarł.

Krzysztof od urodzenia cierpiał na skoliozę i mimo swojego wieku ważył niewiele ponad 20 kilogramów. Był jednak wesołym i zawsze uśmiechniętym, ciekawym świata chłopcem.

Pod koniec stycznia pani Elżbieta chciała pojechać z synem na badania do Warszawy. Zwróciła się o pomoc do wójta, bowiem dwa miesiące wcześniej gmina kupiła samochód przystosowany do przewozu niepełnosprawnych. Musiała jednak jechać pociągiem - ponieważ w tym terminie auto było zajęte...  

- Pojechaliśmy na Puchar Świata w Skokach Narciarskich. Pracownicy Urzędu i koledzy z administracji. Były też osoby prywatne spoza Urzędu Gminy - wyjaśnia Stanisław Popiel, wójt Lelkowa.

- Wsiadając do pociągu syn skręcił nóżkę. Później przewróciliśmy się i syn złamał obojczyk. Od tego to się zaczęło - mówi Elżbieta Król, matka zmarłego Krzysia.

Okazało się, że Krzysztof zachorował na zapalenie płuc, stwierdzono także niewydolności nerek. Krzysztof zapadł w śpiączkę, kilka dni później zmarł w szpitalu.

Okazuje się, że wójt Stanisław Popiel odmówił pomocy nie tylko matce Krzysia. Osoby niepełnosprawne z gminy skarżą się, że odsyła z kwitkiem niemal wszystkich zwracających się o pomoc - sytuacja jest o tyle bulwersująca, że na zakup busa gmina dostała dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Samochód kosztował 140 tysięcy złotych - PFRON na wniosek gminy dołożył 90 tysięcy.

Kontrola z PFRON-u wykazała że dofinansowany samochód nie jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Wójt Stanisław Popiel nie poczuwa się do winy i bagatelizuje sprawę. Uważa, że działa zgodnie z prawem i zasadami przyjętymi w gminie...*

* skrót materiału

Reporter: Leszek Tekielski ltekielski@polsat.com.pl(Telewizja Polsat)