Wygrała z Polską spór o aborcję!

Wygrała z Polską spór o aborcję!

Tylko w Interwencji Alicja Tysiąc opowiada jak walczyła o prawo do usunięcia ciąży. W 2000 roku lekarze odmówili kobiecie aborcji mimo, że ciąża i poród groziły jej ślepotą! We wtorek Trybunał w Strasburgu uznał, że w ten sposób Polska naruszyła Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Zasądził też 25 tys. euro rekompensaty.

- Wczoraj rozmawiałam z córką i mówiłam: no dobrze dorastasz, zachodzisz w ciąże i grozi ci utrata zdrowia, to co byś zrobiła, a ona: mamo no pewnie, że bym usunęła ciążę - mówi Alicja Tysiąc, która wygrała z Polską spór o aborcję.

O Alicji Tysiąc usłyszał niedawno cały kraj. Pani Alicja wygrała proces przeciwko Polsce w Strasburgu. Lekarze odmówili jej aborcji mimo, że ciąża i poród groziły kobiecie ślepotą. Trybunał w Strasburgu uznał, że w ten sposób Polska naruszyła Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.  

- Miała na tyle odwagi, że zdecydowała się wystąpić do Strasburga i zwrócić uwagę na to, że w Polsce nie ma szans na dokonanie legalnej aborcji - mówi Katarzyna Piekarska, posłanka SLD.

Alicja Tysiąc ma 36 lat. Sama wychowuje trójkę dzieci. Kobieta cierpi na bardzo poważaną wadę wzroku. Ma minus 26 dioptrii i pierwszą grupę inwalidzką. W 2000 roku okazało się, że po raz trzeci zaszła w ciążę. Z obawy o swój wzrok postanowiła ją usunąć.

- Poszłam do lekarza z myślą, że dokonam aborcji. Pan doktor przyjął mnie na korytarzu, przeczytał moje zaświadczenie i powiedział, że nie wyraża zgody - opowiada Alicja Tysiąc, która wygrała z Polską spór o aborcję.

Pani Alicja próbowała usunąć ciąże nielegalnie. Szukała lekarza, który by się tego podjął. Nie miała jednak pieniędzy, żeby zapłacić za zabieg.

W Polsce legalną aborcję można wykonać w trzech przypadkach, gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki, jeśli płód może być ciężko uszkodzony lub ciąża jest wynikiem przestępstwa. Polki, którym odmówiono aborcji, na taki zabieg coraz częściej wyjeżdżają za granicę.

- Kobieta, która ma pieniądze wsiądzie w samolot i w dowolnym kraju ten zabieg wykona - twierdzi Katarzyna Piekarska, posłanka SLD.

Sprawdziliśmy ile kosztuje usunięcie ciąży w różnych krajach.

W Wielkiej Brytanii aborcja jest legalna do 24 tygodnia ciąży z przyczyn społecznych i medycznych. Na zabieg można umówić się przez telefon.

We Francji aborcję wykonuje się na życzenie kobiety bez konieczności podawania powodu. Koszt zabiegu to około 300 euro.

Alicja Tysiąc nie mogła legalnie usunąć swojej ciąży. Trybunał w Strasburgu nie wypowiadał się jednak w sprawie dostępności aborcji w Polce. Stwierdził tylko, że Polka nie mogła odwołać się od decyzji lekarza, który jej ciąży usunąć nie chciał, a taką możliwość mieć powinna. *

* skrót materiału

W kraju trwa dyskusja dotycząca planowanej nowelizacji ustawy antyaborcyjnej. Państwo także mogą wyrazić swoją opinię. Prosimy o komentarze na naszym forum. Czy ustawa powinna być zaostrzona, zliberalizowana, czy może ma pozostać bez zmian?

Reportaż: Aneta Krajewska

akrajewska@polsat.com.pl (Telewizja Polsat)