Zatrzymać rzeź

Zatrzymać rzeź

Przerwijmy rzeź bezbronnych fok. Co roku z rąk bezwzględnych rybaków ginie ich kilkaset tysięcy. Prawie połowa z nich w trakcie obdzierania ze skóry jeszcze żyje! Polska jest jednym z największych importerów foczych futer. Od wielu lat obrońcy fok starają się, by nasz kraj zakazał importu. W akcję zaangażowały się także osoby z pierwszych stron gazet. I Ty masz szansę przyłączyć się do protestu. Zostaw swój wpis na forum!

Uwaga! Materiał zawiera drastyczne zdjęcia

- Foka umiera od uderzania pałką. Nie zawsze jest zabijana, czasami tylko ogłuszona. Bardzo często foki jeszcze żyją i czują, że są obdzierane ze skóry żywcem - mówi Cezary Wyszyński z Fundacji Viva!.  

Każdego roku w Kanadzie zabija się w bestialski sposób kilkaset tysięcy foczych szczeniąt. Prawie połowa z nich żyje jeszcze podczas obdzierania ich ze skóry. Zwierzęta doświadczają niewyobrażalnego cierpienia. Wyroby z fok trafiają także na rynek polski.

- Byłam zbulwersowana, gdy dowiedziałam się, w jak brutalny sposób zabijane są te małe foki, jak na żywca zdzierana jest z nich skóra. Całym sercem jestem za protestującymi przeciw tej rzezi - mówi Anna Samusionek, aktorka.

Od wielu lat obrońcy fok z całego świata próbują walczyć z tym okrutnym procederem. Również w Polsce od lat organizowane są protesty przeciwko komercyjnym polowaniom na foki. Ponad 60 procent społeczeństwa w Polsce jest za wprowadzeniem całkowitego zakazu importowania foczych skór. Niestety jak dotąd polski rząd nie podjął takiej decyzji.

- W Unii Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem zakazu importu produktów foczych. Większość krajów, jak na przykład Chorwacja czy Belgia wprowadzają taki zakaz - mówi Wojciech Muża z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

- Jestem całkowicie przeciwna importowaniu przez Polskę jakichkolwiek futrzanych produktów oraz noszeniu futer - mówi Paulina Przybysz z zespołu "Sistars".

Polska jest jednym z głównych importerów foczych skór. W 2004 roku do naszego kraju trafiło ich aż kilkadziesiąt tysięcy! Zakaz importowania i handlu wyrobami pochodzącymi od fok dotyczy bowiem tylko foczych szczeniąt. Wyroby z fok nadal więc trafiają na nasz rynek.

Obrońcy i miłośnicy fok mają nadzieję, że Polska jak najszybciej wprowadzi zakaz handlu skórami z fok. Wiedzą, że w ten sposób można uratować setki tysięcy bezbronnych zwierząt.

- Polska jest bardzo dużym importerem foczych futer. To my kreujemy popyt na nie i my możemy ten popyt zlikwidować - mówi Cezary Wyszyński z Fundacji VIVA! *

* skrót materiału

Także Państwo możecie przyłączyć się do naszego protestu. Wystarczy zostawić swój wpis na forum pod materiałem. Proszę podać swoje imię i nazwisko. Tylko wtedy będziemy mogli wysłać listę protestujących osób do Komisji Europejskiej.

Podanie imienia i nazwiska jest równoznaczne z: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.97 Dz. U. 133 Poz. 883".

Reporter: Joanna Pecht