Sepsa: Gdzie są szczepionki?

Sepsa: Gdzie są szczepionki?

Panika w województwie opolskim! Od początku roku zanotowano już ponad 20 zachorowań na sepsę. W całym województwie zaczynają się masowe szczepienia dla dzieci od 11 do 19 roku życia. Sprawą zajmuje się Zespół do Spraw Zarządzania Kryzysowego oraz Sanepid. Rodzice dzieci nieobjętych szczepieniem ogarnął strach. Niestety, w całym kraju brakuje szczepionek. Dlaczego?

- Sytuacja w powiecie brzeskim spowodowała, że nagle wszyscy chcieli kupić tę szczepionkę, ale szczepionki nie ma - mówi Beata Rozmus z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzegu.

Brzeg - niewielkie miasto w pobliżu Opola. To tu od stycznia śmiercionośnymi bakteriami zaraziło się dziewięć osób, dwie z nich zmarły. Pani Władysława pod nieobecność rodziców opiekuje się dwunastoletnim wnuczkiem. Patryk posocznicą zaraził się od kolegi z osiedla.  

- Dwa dni leżał w domu, bo myślałam, że to grypa. Poszłam jednak do lekarza, pani doktor stwierdziła, że to chyba będzie sepsa. Cieszę się, że z tego wyszedł - mówi Władysława Klimczak, babcia Patryka.

W województwie opolskim w 2005 roku nie wykryto ani jednego przypadku zarażenia się meningokokami - bakteriami powodującymi sepsę. W roku 2006 tych zachorowań było zaledwie 4. Natomiast w 2007 zostało zanotowanych już ponad 20 przypadków sepsy.

- Bardzo mało mówi się na ten temat. Owszem została podana informacja na temat szczepień dzieci od 11 do 19 roku życia , ale nie rozumiem dlaczego nie są szczepione dzieci do 5 roku życia. Przecież to też są dzieci narażone na chorobę - mówi Agnieszka Janiszewska, matka dziewięcioletniej Pauli.

W Brzegu panuje panika. Rodzice boją się o życie swoich pociech, a dyrektorzy szkół mówią o niskiej frekwencji.

Możemy częściowo zabezpieczyć dzieci przed tą groźną chorobą. Wystarczy skonsultować się z lekarzem i podać dziecku szczepionkę. Koszt jest dość wysoki - jedna dawka to od 120 do nawet 350 zł. Dawek trzeba przyjąć - w zależności od wieku od 1 do 4. Niestety, szczepionki zniknęły z polskich aptek. *

* skrót materiału

Reporter: Maja Włodek