Skandal z emeryturami

Skandal z emeryturami

Wielkie zamieszanie wokół emerytur pomostowych! Nowe świadczenia w przyszłym roku mają zastąpić wcześniejsze emerytury. Problem w tym, że nawet ZUS nie wie, komu będą przysługiwać i w jakiej wysokości. Pewne jest tylko to, że będą niższe.

- To skandal, że do tej pory propozycje nie zostały zgłoszone do Sejmu - mówi Sylwester Pawłowski, poseł SLD.

To skandal, bo dziś nikt nic nie wie! Nic o zamianie emerytur wcześniejszych na pomostowe nie wiedzą ani sami zainteresowani - ludzie pracujący w szczególnych warunkach, ani ZUS.  

Nic nie wie też firma "Prokom", która przesłała do ZUS-u alarmujące pismo. Pismo, o tym że jest zbyt późno, by przygotować na 1 stycznia 2008 roku nowy program wyliczania emerytur pomostowych.

Oto fragment pisma "Prokomu" do ZUS-u, ujawnionego przez "Gazetę Wyborczą":

"Wprowadzenie zmian w systemie informatycznym umożliwiającym wypłaty emerytur pomostowych od przyszłego roku jest już praktycznie nierealne. Potrzeba na to półtora roku"

Wiadomo tylko, że emerytury pomostowe otrzymają górnicy. Inne grupy zawodowe na razie trzymane są w niepewności.

- Nie może być tak, że górnicy umieli sobie wywalczyć w sejmie kilofami swoje uprawnienia, a nauczyciele czy kolejarze wciąż nie wiedzą czy będą mieli emerytury pomostowe i na jakich zasadach te emerytury otrzymają - mówi Zbigniew Chlebowski, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO.

Ci, którzy pójdą na emerytury pomostowe mogą być pewni jednego. Stracą! Dlatego kto może, już teraz idzie na emeryturę wcześniejszą.

- Ci, którzy pracują w szczególnych warunkach otrzymają niższe emerytury - mówi Romuald Poliński, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Niektórzy przyszli emeryci, by dorobić jadą na saksy, na przykład do Francji. Pani Urszula Barchan, mimo że ma egzaminy państwowe z francuskiego i rosyjskiego, etat w korporacji budowlanej straciła dwa lata temu.

- Zostałam wymieniona na młodszy model. Jadę do Francji, jadę za chlebem - mówi Urszula Abarchan.

Opozycja i emeryci mówią dość! Nawet premier musi być zaniepokojony, skoro zabrał Ministerstwu Pracy nadzór nad ZUS-em i przeniósł go do swojej kancelarii.

Emerytury pomostowe mają być wypłacane już za 9 miesięcy. Niestety, do dziś nie ma odpowiedniej ustawy, która regulowałaby ten proces. Czy będzie? *

* skrót materiału

Reporter: Adam Bogoryja - Zakrzewski abogoryja@polsat.com.pl(Telewizja Polsat)