Tajemnicza śmierć Barbary Blidy

Tajemnicza śmierć Barbary Blidy

Barbara Blida popełniła samobójstwo podczas rewizji ABW w jej domu. Była poseł SLD i minister budownictwa weszła do łazienki i w obecności funkcjonariuszki agencji strzeliła sobie w klatkę piersiową. Przeszukanie w domu Barbary Blidy było związane z toczącym się śledztwem w sprawie korupcji w handlu węglem. Co skłoniło ją do tak desperackiego czynu?

- Nie wierzę w samobójstwo. Ona była pełna życia - mówi Katarzyna Korzekwa, siostra Barbary Blidy.

Do mieszkania Barbary Blidy funkcjonariusze ABW weszli o szóstej rano. Dwóch mężczyzn i kobieta mieli nakaz przeszukania domu i doprowadzenia posłanki do prokuratury.  

- Przeszukanie i zatrzymanie Barbary Blidy miało się odbyć w ramach śledztwa prowadzonego przez ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Badano wątek korupcyjny tak zwanej afery węglowej - wyjaśnia Magdalena Stańczyk z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

- Zarzuty dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych, prania brudnych pieniędzy i poświadczania nieprawdy w dokumentacji związanej z obrotem węgla - dodaje Tomasz Tadla z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Jeszcze zanim zaczęło się przeszukiwanie mieszkania Barbara Blida poprosiła o możliwość skorzystania z toalety. Towarzyszyła jej funkcjonariuszka Agencji Bezpieczeństwa. Wtedy doszło do tragedii.

- Aby zapewnić Barbarze Blidzie choć minimum intymności, funkcjonariuszka stanęła bokiem. Wtedy Barbara Blida sięgnęła po broń. Broń była ukryta, przeładowana i odbezpieczona. Doszło do tragedii. W tej chwili prowadzone są dwa równoległe postępowania prokuratorskie. Musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań - mówi Magdalena Stańczyk z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Nie ma na przykład odpowiedzi na pytanie, dlaczego funkcjonariusze od razu nie zabezpieczyli broni, na którą miała pozwolenie Barbara Blida. Niejasny jest też moment samego postrzelenia się byłej posłanki. Dlaczego nie udało się jej powstrzymać? Przecież nie była sama!

W sprawie pojawiają się ciągle nowe wątki. Dlaczego Barbara Blida targnęła się na własne życie? ABW weszła do jej domu tylko po to, by go przeszukać, a byłą posłankę SLD doprowadzić na przesłuchanie do prokuratury. Czy Barbara Blida obawiała się problemów z prawem? *

* skrót materiału

Reporter: Grzegorz Honkisz