Ekscentryczny doktor von Hagens

Ekscentryczny doktor von Hagens

Doktor Gunther von Hagens to ekscentryczny niemiecki milioner. Polskę, a dokładnie Sieniawę Żarską w Lubuskiem, odwiedzi w przyszłą sobotę. Będzie rozmawiał z jej mieszkańcami o otwarciu zakładu, w którym mają być preparowane ludzkie szczątki.

Gunther von Hagens jest wybitnym anatomem. Zasłynął właśnie dzięki preparowanym ludzkim zwłokom. Swoje preparaty, bo tak je nazywa, wystawia na całym świecie.Teraz chce otworzyć nowe laboratorium właśnie w Sieniawie.

Czy von Hagensowi uda się preparować zwłoki w Sieniawie? Nie wiadomo. Z jego pomysłem problem mają lokalne władze i prokuratura w Zielonej Górze.  

Firma Hagensa na terenie Polski nie posiada statusu jednostki naukowej. Tak więc czy złamałby ustawę? I jeszcze jedno pytanie: kiedy szczątki są zwłokami, a kiedy już preparatem?

Tymczasem dotarliśmy do dokumentów, z których wynika, że von Hagens podobną działalność mógł prowadzić w Polsce już 15 lat temu. Mamy rachunki za obcinanie i polerowanie "splastynowanych" płyt korpusowych. Czy były to ludzkie szczątki? Niewykluczone. Rachunki wystawiła mała firma zarejestrowaną w Grodziszczu koło Świdnicy. Kwoty, na jakie opiewały rachunki to 13, 23 i 34 tysiące niemieckich marek.

Firma z Grodziszcza zajmowała się eksportem i importem biologicznych preparatów naukowych. To tu, w tym domu mogły powstawać preparaty naukowe dla doktora von Hagensa.

Christian Schulz - niemiecki dziennikarz i autor książki o doktorze nie ma wątpliwości. Jego zdaniem to były ludzkie szczątki.

Reporterka: Magdalena Dercz 
(Telewizja Polsat)