Klaudia chora na artrogrypozę

Klaudia chora na artrogrypozę

Klaudia ma pięć lat. Od urodzenia choruje na artrogrypozę. To płodowe zbliznowacenie mięśni. Objawia się niedowładem rąk i nóg. Niestety lekarze nie znają ani przyczyn powstawania tej choroby, ani sposobu jej wyleczenia.

Zaraz po porodzie Klaudii założono w szpitalu gips. Po to, by usprawnić jej nogi i ręce. Klaudia leżała tak przez cały rok. Niestety i to nie przyniosło rezultatów.

Stan dziewczynki się pogarszał z miesiąca na miesiąc. Rodzice zaczęli szukać ratunku w wielu klinikach. Przez cztery lata Klaudia przeszła już osiem operacji.  

Klaudia chodzi do przedszkola integracyjnego. To właśnie tu rehabilitanci i psychologowie pomagają dziewczynce. Chcą przynajmniej zatrzymać rozwój choroby. Na inną pomoc dziewczynka na razie nie może liczyć.

Rodzice szukali pomocy wszędzie. Niedawno znaleźli klinikę w Niemczech, gdzie po kilkudniowych badaniach pojawiła się nadzieja. Klaudia ma szansę chodzić. Warunek jest jeden: zakup ortez. Specjalnych protez umożliwiających samodzielne poruszanie.

Do akcji pomocy dziewczynce włączyło się wiele osób. Niestety pobyt w Niemczech i zakup protez to prawie osiemdziesiąt tysięcy złotych. Jeśli Klaudia ich nie otrzyma, grozi jej wózek inwalidzki do końca życia.

Reporter: Żanetta Kołodziejczyk 
(Telewizja Polsat)