Kontrole w Paconie

Kontrole w Paconie

O zakładzie pracy chronionej "PACON" mówiliśmy w zeszłym tygodniu. Jak każde tego typu przedsiębiorstwo zatrudniające inwalidów, każdego roku otrzymuje dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pokazaliśmy w jakich warunkach pracują osoby niepełnosprawne.

PACON zajmuje się produkcją papierowych opakowań. W 2003 roku otrzymał nawet znak jakości ISO. Kilka dni temu byliśmy PACON-ie z ukrytymi kamerami. To, co zobaczyliśmy potwierdziło słowa byłych pracowników. Rozwalające się ściany, wiszące na suficie belki zagrażające ludziom, dziurawe podłogi.

Zupełnie w innym standardzie jest biuro właściciela. W nim Władysław M. przyjmuje klientów i przede wszystkim kontrole z Sanepidu, Państwowej Inspekcji Pracy i PFRON-u.   

O hali produkcyjnej w rozwalającej się oborze poinformowaliśmy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dopiero od nas dowiedzieli się w jakich warunkach pracują w PACON-ie inwalidzi.

Na terenie zakładu PACON odbywała się właśnie kontrola Państwowej Inspekcji Pracy i Nadzoru Budowlanego. Kontrole w PACON-ie trwały cały dzień. Kontrolerzy po raz pierwszy zobaczyli hale produkcyjne. Najwięcej zastrzeżeń miała Państwowa Inspekcja Pracy.

Właściciel PACONU został ukarany mandatem za brak dokumentacji w administrowaniu zakładem kwotą 500 złotych. Jak nas zapewnione w Państwowej Inspekcji Pracy i Nadzorze Budowlanym, kontrole nadal będą prowadzone.

W rozwalającej się oborze produkcja trwa nadal. I nadal pracują tam osoby niepełnosprawne.

Reporterzy: Jacek Marciniak, Maciej Uchmański e-mail 
(Telewizja Polsat)