Kto rządzi w Kętrzynie?

Kto rządzi w Kętrzynie?

Dwóch burmistrzów w jednym mieście! W Kętrzynie obok siebie urzęduje burmistrz wybrany przez społeczeństwo i komisarz, którego powołał premier. I chociaż panowie starają się omijać szerokim łukiem, to taka sytuacja paraliżuje pracę urzędu miasta. Nawet urzędnicy nie wiedzą, kto w mieście podejmuje decyzje.

Kętrzyn na Mazurach. Burmistrz Krzysztof Hećman został w styczniu odwołany przez Radę Miasta, bo nie złożył w terminie oświadczenia majątkowego żony. Premier powołał na jego stanowisko komisarza - Grzegorza Prokopa. Jednak gdy miesiąc temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że odwołanie samorządowców było niezgodne z konstytucją, radni Kętrzyna postanowili, że były burmistrz Krzysztof Hećman powinien wrócić do pracy.  

W Kętrzynie rządzi teraz dwóch burmistrzów. I chociaż starają się omijać siebie szerokim łukiem, taka sytuacja paraliżuje pracę urzędu miasta. Nawet urzędnicy magistratu nie wiedzą kto podejmuje decyzje.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ma żadnych wątpliwości. Decyzja radnych przywracająca Krzysztofa Hećmana na stanowisko burmistrza jest niezgodna z prawem.

- Decyzja Rady Miasta spowodowała, że mandat poprzedniego burmistrza wygasł. Jest to czynność, której nie można odwrócić w taki sposób, że rada przegłosuje kolejną uchwałę, w której stwierdzi, że poprzednia uchwała jest nieważna - mówi Michał Rachoń - rzecznik prasowy MSWiA

Dziś załatwienie najprostszej sprawy w kętrzyńskim magistracie - dla mieszkańców Kętrzyna - to prawdziwa droga przez mękę. Niektórzy wręcz twierdzą, że burmistrzowie walczą ze sobą o to kto podejmie decyzję.

- Pan Hećman przechwytuje wszystkie dokumentacje. Dziwie się dlaczego ma wgląd do dokumentacji urzędowej skoro z mocy prawa nie jest burmistrzem - zastanawia się jeden z mieszkańców Kętrzyna.

Urzędnicy, radni i mieszkańcy Kętrzyna nie mogą się już doczekać, kiedy problem zostanie rozwiązany. Teraz wszystko w rękach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który pod koniec maja ma zadecydować czy rada miasta miała prawo odwołać burmistrza Hećmana. *

* skrót materiału

Reporterzy: E. Pocztar - Szczerba, L. Tekielski,

ltekielski@polsat.com.pl 

(Telewizja Polsat)