Obóz pracy w Golędzinowie?

Obóz pracy w Golędzinowie?

Golędzinów to niewielka wioska koło Wrocławia. Tam znajduje się firma "PACON" zajmująca się produkcją papierowych opakowań. Codziennie przez kilka godzin pracuje tu kilkadziesiąt osób. W większości niepełnosprawnych.

Były pracownik zakładu PACON opowiedział nam przerażającą historię o warunkach panujących w firmie. Powiedział nam, że w firma znajduje się w rozpadającej oborze. Nie ma tam żadnych urządzeń przystosowanych do pracy dla osób niepełnosprawnych.

Firma zaś będąc zakładem pracy chronionej każdego roku otrzymuje dotację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W zamian ma tworzyć dla nich miejsca pracy. Zakład zajmuje się produkcją tektury i opakowań jednorazowych.  

Z firmy PACON od stycznia odeszło już kilka osób. Kolejnych kilka zostało wyrzuconych, kiedy zaczęło upominać się o swoje prawa.

Kontrole nie wykazały nieprawidłowości. Problem w tym, że nie mogły, bo kontrolerzy nie wiedzieli o istnieniu hali produkcyjnej w rozpadającej się oborze. O jej istnieniu pracownicy PFRON- u i inspektor nadzoru budowlanego dowiedzieli się od nas. Inspektor Marek Adamowicz zapowiedział pilną interwencję.

Zakład produkcyjny Władysława M. w 2003 roku otrzymał znak jakości ISO. Pytanie czy ci, którzy ten znak przyznawali, widzieli panujące tutaj warunki pracy.

Reporterzy: Jacek Marciniak, Maciej Uchmański e-mail 
(Telewizja Polsat)