Adoptowane dzieci z wirusem HIV

Adoptowane dzieci z wirusem HIV

Dziesięć tysięcy osób zakażonych wirusem HIV w Polsce - to dane oficjalne. Niestety prawda może być o wiele gorsza: nawet 25 tysięcy chorych! Nie wszyscy bowiem poddali się testom i leczeniu. AIDS atakuje układ odpornościowy i wyniszcza organizm.

Istnieje jednak trzecia droga zarażenia: matka przekazuje chorobę dziecku. W ciągu ostatnich pięciu lat do szpitali trafiło około trzystu kobiet w ciąży - nosicielek wirusa HIV. Większość z nich zaraz po porodzie pozostawiła dziecko w szpitalu.

Los dzieci z wirusem HIV jest niezwykle ciężki. Przechodzą częste badania, szczepienia, terapie. Bez przerwy muszą przyjmować leki, dzięki którym mogą w miarę normalnie żyć.  

Michał i Amadeusz są jednymi z wielu, którzy od pierwszych dni swojego życia walczą z chorobą. Nie tylko z tym. Walczą również z samotnością i porzuceniem. Mają zaledwie po sześć miesięcy. W szpitalu zakaźnym w Warszawie opieką otaczają ich wolontariusze, by dać im choć namiastkę rodziny.

Niektórym dzieciom dano już szansę życia w rodzinie. Pomimo choroby maluchów państwo Kowalscy nie zawahali się zabrać dwuletniego Wojtka i Kacpra z kliniki do swojego domu.

Amadeusz i Michał wciąż czekają na adopcję. Te dwa bezbronne sześciomiesięczne maluchy czekają na nową rodzinę i nowy dom. Rodzinę, która nie pozwoli im spędzić reszty życia w domu dziecka.

Reporterka: Żanetta Kołodziejczyk  
(Telewizja Polsat)