Bogacze w parlamencie

Bogacze w parlamencie

Tylko w Interwencji najbogatsi polscy parlamentarzyści zgodzili się pokazać swoje majątki i opowiedzieć, czym się zajmują. Janusz Palikot i Jarosław Lasecki radzą też, jak osiągnąć sukces i do dojść do wielkich pieniędzy.

Janusz Palikot i Jarosław Lasecki - odpowiednio najbogatszy poseł i najbogatszy senator w polskim parlamencie. To dwie historie oszałamiających karier. Postanowiliśmy się im przyjrzeć. Milioner parlamentarzysta - Janusz Palikot - to filozof po Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Warszawskim, miłośnik literatury.  

Jest jednocześnie potentatem przemysłu spirytusowego. W Sejmie znany ze spektakularnych prowokacji, między innymi w obronie mniejszości seksualnych i parlamentarnych.

Najbogatszy senator - Jarosław Lasecki to menedżer i inżynier mechanik. Studiował na Politechnice Krakowskiej oraz na uczelniach zagranicznych. Jest współwłaścicielem dwóch średniowiecznych zamków w Bobolicach i Mirowie. Oba wchodzące w skład szlaku Orlich Gniazd.

Senator milioner postanowił zamki odbudować. Okazało się wtedy, że same pieniądze mogą nie wystarczyć.

- Chcemy, aby zamek był uratowany dla potomnych. Nie należy się poddawać. Zawsze szukać rozwiązania, nowej drogi. Wtedy na pewno się uda. Siedem lat czekaliśmy na pozwolenie na rekonstrukcję tego zamku i na końcu się udało - mówi Jarosław Lasecki, najbogatszy senator w Polsce.

Są bardzo bogaci - to wiadomo. Ale jaki dokładnie majątek udało im się zgromadzić?

- To nie ma znaczenia, pieniądze to rzecz nabyta. Ważniejsze jest to, jakim się jest człowiekiem - mówi Jarosław Lasecki, najbogatszy senator w Polsce.

- To jest suma około 100 milionów złotych - ocenia wartość swojego majątku Janusz Palikot, najbogatszy poseł w Polsce.

Pierwsze duże pieniądze zarobili na handlu. Janusz Palikot pod koniec lat 80. namówił gospodarzy na Lubelszczyźnie do produkcji europalet.

Dziś Janusz Palikot jest właścicielem jednej z najstarszych kamienic na Starym Mieście w Lublinie - dom pochodzi z XIII wieku. Jest też współwłaścicielem pałacu w Jabłonnie oraz nieruchomości w Kazimierzu Dolnym i na Suwalszczyźnie.

Senator Jarosław Lasecki to menedżer. Jego pierwszy biznes to import z Niemiec i Francji maszyn rolniczych. Sukces przyniosło mu stworzenie sieci handlowej sklepów i działalność deweloperska. Współgospodarzy na ponad 1000 hektarowym majątku rolnym.

- Wydaje mi się, że w polityce powinno być o wiele więcej ludzi zamożnych - twierdzi Janusz Palikot, najbogatszy poseł w Polsce.

I są już następni - z kasą i sercem. Na przykład był reprezentant Polski Roman Kosecki - zarobił na grze w piłkę.

- Czuje się szczęśliwy, że uczciwie zarobiłem pieniądze. Zarobiłem dzięki grze w piłkę nożną, później te pieniądze dobrze ulokowałem - mówi Roman Kosecki.

Jego majątek jest wart tylko około 10 milionów złotych. Ma posiadłości w podwarszawskim Konstancinie i w Zakopanem. Kupił też tę ziemię i założył szkółkę piłkarską, dla dzieci z biednych rodzin - za darmo.

Senatorowie i posłowie milionerzy często są obiektem zazdrości. A jaką radę mają bogaci dla mniej zamożnych na to, by bogatym zostać?

- Niczego nie można robić dla pieniędzy. To jest pierwsza podstawowa sprawa, ktoś kto myśli tylko o pieniądzach, zawsze będzie biedny, trzeba mieć jeszcze jakieś inne energie - mówi Janusz Palikot, najbogatszy poseł w Polsce. *

* skrót materiału

Reporter: Adam Bogoryja-Zakrzewski

abogoryja@polsat.com.pl (Telewizja Polsat)