Gang czternastolatka

Gang czternastolatka

Kradną, włamują się do mieszkań, torturują zwierzęta i biją dzieci. Na warszawskiej Pradze grasuje gang nieletnich. Tworzą go dzieci w wieku od 9 do 15 lat. Grupa nazywana jest "gangiem Pinokia" - od przezwiska przywódcy bandy, zaledwie 14 - letniego Damiana Cz. Dzieci mają na swoim koncie kilkadziesiąt czynów karalnych!

Przywódcą bandy jest 14-letni Damian zwany "Pinokiem". W przestępczych działaniach towarzyszą mu także inni koledzy. Mimo młodego wieku i niewinnego wyglądu, chłopcy z "gangu Pinokia" mają już na swoim koncie kilkadziesiąt czynów karalnych. Do wielu z nich się nie przyznają. Mieszkańcy pobliskich ulic twierdzą jednak, że sieją oni w okolicy prawdziwy postrach i stanowią zagrożenie dla siebie i innych.  

- Te dzieci sprawiają wrażenie takich bezbronnych. Zdają sobie jednak sprawę, że popełniają czyny niedozwolone przez polskie prawo - mówi Agnieszka Hamelusz z Komendy Rejonowej Policji Praga Północ.

Rodzice chłopców nie widzą w ich zachowaniu nic złego. Bagatelizują wybryki swoich dzieci. Wobec członków gangu młodocianych przestępców toczą się sprawy w sądzie dla nieletnich. Niektórzy z nich powinni już dawno zostać odizolowani i umieszczeni w ośrodkach wychowawczych. Niestety, do tej pory nie podjęto w ich sprawie żadnej decyzji. *

* skrót materiału

Reporter : Eliza Tokarczyk