Nieuleczalnie chora Magda

Nieuleczalnie chora Magda

Magda ma 8 lat i dużo cierpienia za sobą. Często ludzie wytykają ją na ulicy, bo wygląda inaczej. Dziewczynka cierpi na rzadką chorobę genetyczną zwaną dysplazją ektodermalną.

Choroba objawia się tym, że Magda nie ma włosów, paznokci, zębów, palce u nóg są zrośnięte. Jej skóra jest o wiele cieńsza niż skóra każdego z nas. Jej życie jest ciągle zagrożone. Dziecko nigdy nie poci się i nie ma łez.

W Polsce jest tylko kilka przypadków tej choroby. Magda oprócz bardzo silnej jej odmiany dodatkowo urodziła się z rozszczepem podniebienia. Magda zamiast ust miała czarną dziurę. Musi przejść szereg operacji.  

Dziewczynka z dnia na dzień słabiej widzi. Dodatkowy problem to co raz gorszy słuch. Jednak Magda stara się żyć normalnie jak na tak schorowane dziecko. Chodzi do pierwszej klasy dla dzieci niewidomych i niedowidzących w Dąbrowie Górniczej.

Magda wymaga nieustannej pielęgnacji, rehabilitacji i operacji. To wszystko kosztuje. Rodziny Magdy nie stać na to, by dziewczyna mogła normalnie żyć. Dla niej normalny spacer po ulicy jest nieosiągalny.

Rodzice liczą na pomoc. Chcą, by córka była wreszcie szczęśliwa. To nie ona wybierała chorobę. To choroba wybrała ją.

Reporterzy: Karol Warda, Aneta Krajewska akrajewska@polsat.com.pl (Telewizja Polsat)