Dom za ... 780 złotych

Dom za ... 780 złotych

Mały domek w Świeciu nad Osą. Dziś należy on do pani starosty powiatowej w Grudziądzu - Haliny K. Tak twierdzi ona sama. Problem w tym, że wójt gminy Świecie nad Osą ma zupełnie inne zdanie na temat prawa własności do domu. Ireneusz Maj twierdzi, że Pani Halina K. nie ma żadnego dokumentu, wskazującego na to, że za ten dom zapłaciła.

Dotarliśmy do aktu notarialnego z 1991 roku. Wynika z niego, że ówczesna wójt Świecia nad Osą - pani Halina K. - nabyła od gminy dom mieszkalny wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Za 7 milionów 804 tysiące 575 złotych. Czyli za... - uwaga - 780 złotych po denominacji.

Najciekawsze jest jednak to, że dwaj ówcześni członkowie zarządu gminy, którzy podpisali się pod aktem notarialnym, nie mieli prawa tego zrobić. Sprzedali swojej szefowej nie swoją nieruchomość. Dom nie należał do gminy, tylko do skarbu państwa. Sprawa domu pani starosty być może nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie to, że pół roku temu w ręce obecnego wójta Świecia nad Osą trafił list z sądu.  

Sąd informował wójta, że na jego prośbę likwiduje hipotekę na dom Haliny K. Sęk w tym, że wójt Ireneusz Maj nigdy nie prosił o likwidację hipoteki. Wewnętrzne śledztwo wykazało, że pod wójta podszyła się jedna z pracownic gminy.

Obecny wójt Świecia nad Osą wystąpi do sądu o unieważnienie aktu notarialnego na zakup tej nieruchomości.

Pani Halina K. 4 miesiące temu Sąd rejonowy w Grudziądzu orzekł, że działała ona na szkodę gminy, którą rządziła. Wiedząc , że firma telekomunikacyjna zamierza na działce gminnej ustawić maszt, nie poinformowała o tym pozostałych członków zarządu gminy i działkę, na której miał stanąć maszt sprzedała swojemu... bratu. Z powodu tej transakcji gmina straciła od 2001 roku pieniądze, które wpływałyby od firmy telekomunikacyjnej za dzierżawę gruntu.

Uznając winę p. Haliny K., sąd orzekł karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, karę grzywny oraz zakaz pełnienia kierowniczych stanowisk przez 2 lata.

Obecnie starostwem powiatowym w Grudziądzu kieruje... pani Halina K.

(Telewizja Polsat)