Fiskus kontra piekarz

Fiskus kontra piekarz

Pan Waldemar Gronowski jest piekarzem z Legnicy. Od początku istnienia jego firmy działał charytatywnie na rzecz bezdomnych, dzieci z domu dziecka i najbardziej potrzebujących. Najczęściej przekazywał im pieczywo, które sam wyprodukował. Za darmo.

Niedawno do firmy pana Waldemara zawitał Urząd Kontroli Skarbowej. Zarzucił mu między innymi nierozliczanie się z kontrowersyjnego podatku. Podatku od darowizny. W tym wypadku tą darowizną jest chleb.

Urząd Kontroli Skarbowej nakazała panu Waldemarowi zapłacić 48 tysięcy złotych. To według kontroli niezapłacony podatek.  

Kontrolerzy uznali, że Waldemar Gronowski usiłował ukryć wysokość sprzedaży, a więc oszukać Skarb Państwa. Niestety nie chcieli nam o tym powiedzieć przed kamerą. Zasłaniają się tajemnicą skarbową.

Pan Waldemar za każdy oddany chleb osobie potrzebującej, musi zapłacić 7% wartości chleba. Bo tyle wynosi podatek VAT. Tych chlebów pan Waldemar rozdaje ok. 300 dziennie.

Pan Waldemar odwołał się od decyzji Urzędu Kontroli Skarbowej do izby Skarbowej we Wrocławiu. Ta tymczasowo wstrzymała nakaz zapłaty. I zażądała zebrania więcej dowodów.

To nie wszystkie problemy, jakie może mieć pan Waldemar. Kara za niezapłacony podatek jest wyliczona tylko z działalności charytatywnej prowadzonej w 2003 roku. Pan Waldemar już obawia się kolejnych kontroli. Za poprzednie lata.

Reporter: Karol Warda