Łukasz potrzebuje nerki

Łukasz potrzebuje nerki

Łukasz Hatłas ma 21 jeden lat, mieszka w Sedziejowicach - małej wsi niedaleko Łodzi. Na pozór wygląda jak zdrowy chłopak. Niestety, każdy dzień jego życia to walka z chorobą.

Choroba Łukasza pojawiła się, kiedy chłopak miał dwa lata. Lekarze postawili diagnozę: zakażona lewa nerka. Zakażenie postępowało tak szybko, że już po kilku tygodniach, trzeba było natychmiast usunąć chorą nerkę.

Usunięcie nerki nieco poprawiło sytuację. Co kilka tygodni Łukasz musiał kłaść się do szpitala, by ratować drugą nerkę. Łukasz jednak - przez kilkanaście lat ukrywał przed wszystkimi swoją chorobę, a ona cały czas postępowała. Zaatakowała Łukasza jeszcze bardziej po śmierci ojca. Wtedy chłopak przestał już ukrywać swój problem. Gdy kolejny raz trafił do szpitala, groziło mu całkowite zakażenie organizmu i to najgorsze... śmierć. Lekarze usunęli mu także drugą nerkę.   

Łukasz rozpoczął dializy. Co drugi dzień, po kilka godzin w pabianickim szpitalu. To jednak nie przeszkodziło mu walczyć. Skończył liceum.

Łukasz czeka na przeszczep nerki. Musi znaleźć dawcę. Wieloletnia walka z chorobą niestety wyczerpała już wszystkie środki finansowe rodziny. Pieniędzy brakuje nawet na bieżące leczenie. Przyjaciele, nauczyciele, koleżanki i koledzy zbierają je, by ratować życie kolegi. Wciąż jest to jednak kropla w morzu potrzeb. A Łukasz marzy o studiach.

Reporter: Żanetta Kołodziejczyk 
(Telewizja Polsat)