Oszukani bezrobotni

Oszukani bezrobotni

Panie Maria, Sylwia i Aneta z Dolnego Śląska są bezrobotne. Pod koniec października ubiegłego roku postanowiły wyjechać do pracy do Wielkiej Brytanii. Wyjazd organizowała firma Art.Pee z Lubania. Ofertę wyjazdu kobiety znalazły w Urzędzie Pracy w Lwówku Śląskim.

Kobiety bez wahania wpłaciły firmie pieniądze. Każda po ponad 1000 złotych. Tych osób było ponad 30. Przed samym wyjazdem okazało się jednak, że za autokar trzeba dopłacić. Prawie 300 złotych. Ponad 30 osób wyjechało wreszcie pod koniec października zeszłego roku. Na miejscu jednak okazało się, że pracy dla nich nie ma. Większość osób za powrót do Polski musiała zapłacić już sama.  

Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej sprawdzamy, czy firma Art.Pee posiada certyfikat. Taki certyfikat pozwala firmie działać legalnie w Polsce. Okazuje się, że Art. Pee takie pozwolenie ma. Postępowanie w sprawie firmy Art.Pee prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu i prokuratura rejonowa. Okazuje się, że oprócz znanej nam poszkodowanej trzydziestoosobowej grupy, są kolejni oszukani. W sumie ponad 60 osób.

Reporter: Paulina Łosiewicz