Pomogliśmy braciom Zawadzkim

Pomogliśmy braciom Zawadzkim

Bracia Zawadzcy - Grzegorz i Michał. Grzegorz od kilku lat opiekuje się swoim bratem. Michał choruje na ciężkie porażenie mózgowe. Nie może samodzielnie siedzieć, chodzić, nie mówi. Ma kłopoty z oddychaniem.

Historię braci Zawadzkich pokazywaliśmy w grudniu. Bracia potrzebowali pomocy. 29 - letni Grzegorz jest jedynym opiekunem brata. Ich ojciec nie żyje od wielu lat. Dwa lata temu na raka zmarła matka chłopców. Od tego momentu Grzegorz sam zajmuje się niepełnosprawnym Michałem.

Jak bracia mieszkają w małym pokoju, w starym budynku bez windy i podjazdu, pokazaliśmy w grudniu. Już wtedy było wiadomo, że Michał i Grzegorz mają szansę na nowe mieszkanie, przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Mogli je dostać od miasta. Jednak, aby ich marzenie się spełniło, musieli najpierw wpłacić 15 tysięcy złotych. To przekraczało ich możliwości finansowe.  

Po emisji reportażu do naszej redakcji zgłosiło się wiele osób, które chciały pomóc braciom Zawadzkim. Wszyscy ofiarowali pomoc finansową.

Postanowiliśmy raz jeszcze odwiedzić braci Zawadzkich. Jesteśmy w Stargardzie Szczecińskim. Dzięki państwa pomocy, Grzegorz i Michał już w czerwcu zamieszkają w nowym bloku. Będą mieli przestronne mieszkanie, z łazienką przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Pieniędzy ofiarowanych przez państwa starczyło również na dodatkową, płatną rehabilitację. Bez pomocy finansowej Grzegorz nie byłby w stanie zapewnić jej Michałowi. Chłopak musi być rehabilitowany codziennie.

Reporter: Aneta Krajewska akrajewska@polsat.com.pl  (Telewizja Polsat)