Prokurator kontra inwalida

Prokurator kontra inwalida

Zdzisław Kalata, 70-letni inwalida, od lat pozostaje w konflikcie z miejscową władzą. Twierdzi, że posiada dowody na korupcję w samorządzie Zgorzelca. Sprawę zgłaszał kilkakrotnie tutejszej prokuraturze. Ta jednak każdorazowo postępowanie umarzała.

Rozczarowany decyzją prokuratury Kalata postanowił wywiesić transparent z napisem "Ujawnić oszustwa i korupcję w samorządzie Zgorzelca". Transparent zawisł na jego sklepie w centrum Zgorzelca.

Wiceburmistrz o treści transparentu niezwłocznie powiadomił prokuraturę. Ta natychmiast wszczęła śledztwo i wkrótce przedstawiła emerytowi zarzuty. Zdzisław Kalata znieważył organ konstytucyjny Rzeczpospolitej Polskiej.  

Akt oskarżenia trafił do sądu ponad pół roku temu. Schorowany Zdzisław Kalata, inwalida drugiej grupy, po zawale i wylewie stawił się na rozprawę. Ale sąd sprawę umarza. Co na to prokurator? Nie odpuścił panu Zdzisławowi, złożył zażalenie wyższej instancji.

Sprawa 70-letniego emeryta wkrótce znowu trafi do sądu tym razem wyższej instancji. Wszystko dzięki zaciętości zgorzeleckiej prokuratury. Jeśli się jej uda, emeryt pójdzie do więzienia nawet na dwa lata.

Reporter: Magdalena Dercz