Skażeni HCV

Skażeni HCV

W Polsce ludzi chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C jest ponad siedemset tysięcy. Lekarze uznają chorobę HCV za równie niebezpieczną jak AIDS.

Do zarażenia HCV dochodzi często w szpitalach. Ta groźna choroba nazywana jest "cichym zabójcą", bo atakuje znienacka i powoli wyniszcza organizm ludzki. Co gorsza, większość pacjentów choruje przez wiele lat, nic o tym nie wiedząc.

Jedyną skuteczną metodą leczenia wirusowego zapalenia wątroby jest podawanie leku o nazwie interferon. Niestety chorych nie stać na jego zakup, bo lek kosztuje od piętnastu nawet do osiemdziesięciu tysięcy złotych. Aby go dostać, trzeba czekać na refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia.  

Jak się okazuje, pieniędzy nie ma dla wszystkich chorych. O tym leku mogą zapomnieć osoby, które ukończyły sześćdziesiąt pięć lat.

NFZ nie widzi podstaw do obaw. Sukcesem dla urzędników jest samo wprowadzenie leku na polski rynek. Szkoda tylko, że osoby starsze, które przez całe życie płaciły składki i liczyły na pomoc, tej pomocy nie otrzymują.

Reporterki: Żanetta Kołodziejczyk, Anna Żakowiecka  (Telewizja Polsat)