Neofaszyzm w Polsce!

Neofaszyzm w Polsce!

Głośna półtora roku temu w Polsce i Wielkiej Brytanii sprawa działalności neofaszystowskiej organizacji Combat 18 została umorzona. Nikomu w Polsce nie postawiono żadnych zarzutów, nikogo nie zatrzymano, mimo że istnieją dowody: antysemickie wydawnictwa i groźby kierowane w stosunku do mieszkających w Lublinie ludzi narodowości żydowskiej.

ABW na prośbę brytyjskich służb specjalnych przeszukała w Polsce 9 mieszkań osób podejrzanych o propagowanie faszyzmu. Według Brytyjczyków, działająca w Anglii terrorystyczna, neonazistowska grupa Combat 18 ma swoje "przedstawicielstwa" w Polsce.

Opinie biegłych ekspertów nie pozostawiają wątpliwości. Znalezione w polskich mieszkaniach wydawnictwa "Stormer" i "White Empire" są antysemickie. Nikomu jednak nie postawiono żadnych zarzutów.  

Podejrzewani Polacy utrzymują, że nie wiedzą kto pisma wydawał, ani kto je rozpowszechniał. Sprawę więc umorzono, bowiem polskie prawo nie karze za samo posiadanie antysemickich lub faszystowskich pism. Było to karalne do 1998 roku.

Ale i samo rozpowszechnianie nienawiści na tle rasowym czy wyznaniowym często w Polsce "uchodzi płazem". Sprawy takie jak ta w Lublinie, najczęściej są umarzane, a wyjaśnienia ze strony służb ścigania - do siebie podobne.

Reporter: Adam Bogoryja-Zakrzewski abogoryja@polsat.com.pl (Telewizja Polsat)