Zakład pogrzebowy w szpitalu

Zakład pogrzebowy w szpitalu

Szpital Praski na warszawskiej Pradze. Od trzynastu lat w prosektorium tego szpitala działa zakład pogrzebowy "Memento". Działa, choć na terenie szpitala nie ma żadnego szyldu. Z wizytówek zakładu wynika, że działalność prowadzona jest pod zupełnie innym adresem.

Staramy się porozmawiać z właścicielem domu. Chcemy wyjaśnić, gdzie tak naprawdę mieści się zakład pogrzebowy "Memento". Okazuje się, że na terenie szpitala.

Idziemy do dyrekcji szpitala. Próbujemy wyjaśnić jak to możliwe, że pacjenci mają obok swoich łóżek zakład pogrzebowy i trumny. Pani dyrektor nie chce jednak z nami rozmawiać.  

Pacjenci szpitala i członkowie ich rodzin wątpią w to, że trumny w szpitalu mogą sprzyjać procesowi leczenia i odzyskiwaniu formy. Ministerstwo zdrowia obecność zakładu pogrzebowego i trumien w szpitalu uważa za rzecz naganną.

Nowy minister zdrowia wyrzucił podobny zakład pogrzebowy ze swojego szpitala, którym kierował w Zabrzu. Tak naprawdę jednak polskie prawo nie zabrania takiej działalności w szpitalach.

Reporter: Ewa Pocztar-Szczerba, Klaudia Pisarska epocztar@polsat.com.pl (Telewizja Polsat)