By dzieci nie były głodne

By dzieci nie były głodne

- Dzieci szły do szkoły bez śniadania i żadne się nie żaliło. Mówili: mamo wytrzymamy. Janek pięć dni nic nie jadł i zemdlał - opowiada pani Krystyna Nowacka, matka ośmiorga dzieci.

Pani Krystyna Nowacka samotnie wychowuje dzieci. Najstarszy syn ma 21 lat, najmłodsza córka 7 lat. Mieszkają w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miesięcznie otrzymuje 1200 złotych zasiłków z pomocy społecznej.

Jeszcze kilka lat temu ta rodzina żyła zaledwie za 400 złotych miesięcznie. Dzieci pani Krystyny zaczęły pracować, gdy miały 10 lat. Pracowały, aby zarobić na jedzenie.  

Według badań problem niedożywienia dotyka ponad 30 procent dzieci w Polsce. Fundacja Polsat i Firma Danone stworzyły program "Podziel się posiłkiem", w ramach którego wspólnie postanowiły walczyć ze zjawiskiem niedożywienia wśród dzieci.

W tym roku w ramach programu "Podziel się Posiłkiem" wraz z Bankami Żywności zorganizowano wielką zbiórkę żywności. Kilka polskich miast odwiedzi specjalny tir, do którego każdy może włożyć produkty spożywcze. Tir gościł już w Radomiu, Lublinie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak dotąd udało się zebrać ponad 10 ton żywności, która trafi do najbardziej potrzebujących dzieci. W najbliższą sobotę tir pojedzie do Rzeszowa, następnie do Olsztyna, Tczewa, Piły i Rudy Śląskiej.*

* skrót materiału

Reporter: Karolina Miklewska (Telewizja Polsat)