Domy dla ofiar przemocy

Domy dla ofiar przemocy

Dramaty rodzinne: alkohol, narkotyki, awantury, przemoc. Najczęściej rozgrywają się bez świadków, w czterech ścianach. To tu zaczyna się tragedia, której ofiarami niestety najczęściej padają kobiety i dzieci.

Michał i Andżelika - ofiary przemocy. Mają zaledwie kilkanaście lat a w swoim życiu doświadczyli już wiele strachu, agresji i przemocy. Z obawy o własne życie musieli uciekać z domów. Andżelikę, gdy miała czternaście lat, po kolejnej bijatyce jej rodziców, policja zabrała do placówki wychowawczej. Michał z obawy przed ojcem ukrywał się z mamą u sąsiadów.  

Przez wiele lat kobiety i ich dzieci skrywają prawdę. Żyją w strachu. Boją się o swoich tragediach mówić komukolwiek. Boją się, bo nie mają gdzie pójść.

Dla osób pokrzywdzonych przez los księża palotyni założyli fundację" S.O.S. - Ochrona Poczętego Życia". Otworzyli specjalne ośrodki dla maltretowanych kobiet i dzieci. W Tarnowskich Górach i w Piaskach niedaleko Warszawy.

W takich placówkach potrzebujący pomocy zaczynają swoje życie od początku. Tu każdy dostanie swój kąt, jedzenie a także opiekę psychologa i prawnika.

Opiekunowie i wolontariusze przyjmą każdego, kto potrzebuje pomocy. Dla wielu kobiet i ich dzieci może to być jedyna szansa na ucieczkę od dramatu. Kilkadziesiąt miejsc wciąż czeka.

Adresy ośrodków dla ofiar przemocy w rodzinie:

1) Bysław 80 koło Tucholi, telefon do fundacji, która prowadzi ośrodek: (22) 831-28-06, w godzinach od 8:00 do 16:00;

2) Kończyce Małe koło Zebrzydowic, ul. Botaniczna 8, telefon do fundacji, która prowadzi ośrodek: (22) 831-28-06, w godzinach od 8.00 do 16.00;

3) Piaski Królewskie 5, gmina Brochów koło Warszawy, telefon do fundacji, która prowadzi ośrodek: (22) 831-28-06, w godzinach od 8.00 do 16.00;

4) Bibiela, gmina Miasteczko Śląskie koło Tarnowskich Gór, telefon do fundacji, która prowadzi ośrodek: (22) 831-28-06, w godzinach od 8.00 do 16.00.

Reporter: Żanetta Kołodziejczyk (Telewizja Polsat)