Dziewięcioosobowa rodzina w jednym pokoju

Dziewięcioosobowa rodzina w jednym pokoju

Pani Anna Chrzanowska wychowuje sama ośmioro dzieci. Najstarsza Katarzyna ma szesnaście lat, najmłodsza Zuzanna zaledwie sześć miesięcy. Mąż przestał interesować się rodziną. Ta dziewięcioosobowa rodzina mieszka w Gdańsku, w starej kamienicy. W jednym pokoju i kuchni. Bez wody i centralnego ogrzewania.

Poddasze, w którym mieszka rodzina Chrzanowskich grozi zawaleniem. Non stop przecieka dach. W mieszkaniu czuć stęchliznę. Każdy dzień, to strach o własne życie.

Tragiczne warunki mieszkaniowe to nie jedyny problem, z jakimi boryka się pani Anna i jej dzieci. Troje z nich - Katarzyna , Andżelika i Malwina chorują na epilepsję. 10-letnia Malwina ma jej najgroźniejszą odmianę. Dziewczynka z powodu choroby ma głęboki niedorozwój. Uczęszcza do szkoły specjalnej. Jest pod stałą opieką pedagogów i psychologów.  

W szkole spędza kilka godzin dziennie. Potem wraca do domu, jednak tu nie ma warunków do normalnego życia. O leczeniu i rehabilitacji matka nie może nawet pomarzyć.

Interweniowaliśmy w Urzędzie Miasta . Prezydent obiecał pomoc rodzinie Chrzanowskich. Da im lepsze mieszkanie i wsparcie finansowe.

To jednak nie rozwiązuje wszystkich trudności. Pani Annę nie stać na leczenie chorych dzieci. Lekarze starają się pomagać, ale to ciągle kropla w morzu potrzeb rodziny Chrzanowskich.

Reporter: Żanetta Kołodziejczyk (Telewizja Polsat)