Nie złożyli oświadczeń

Nie złożyli oświadczeń

W Gminie Stanisławów w powiecie mińskim od kilku lat 7 na 15 radnych nie składa oświadczeń majątkowych, łamiąc tym samym prawo. Czy jest jakiś sposób na tych niefrasobliwych radnych?

Do składania oświadczeń majątkowych zobowiązani są radni wszystkich szczebli. W Gminie Stanisławów połowa radnych nie złożyła oświadczeń majątkowych tłumacząc się niedbalstwem, nieopłacalnością, zagrożeniem życia? Może po prostu mają coś do ukrycia? A jaka jest prawda? O tym wiedzą tylko radni, którzy nie złożyli tych oświadczeń.  

Kara dla radnego nie jest zbyt dokuczliwa. Po prostu nie otrzymuje on diety do czasu aż takiego oświadczenia nie złoży. W przypadku radnych ze Stanisławowa dieta wynosi ok. 100 złotych miesięcznie.

Żadna instytucja, nawet wójt i przewodniczący Rady Gminy nie mogą wyciągać konsekwencji wobec nie wywiązujących się z obowiązków radnych.

Dlaczego prawo wobec radnego jest tak łagodne? Tego nie wiadomo. Jednak wiadomo, że prawo od przyszłej kadencji się zmieni? Radny nie składając oświadczenia majątkowego będzie musiał się zrzec mandatu.

Czy radni, którzy do tej pory wywiązują się z podstawowego obowiązku złożą oświadczenia za rok 2005? Jedni mówi tak? a drudzy nie wiedzą, czy będą radnymi, bo w przyszłym roku są wybory do samorządów.

Reporter: Karol Warda (Telewizja Polsat)