Kościelna lista wpłat

Kościelna lista wpłat

Biskupiec Pomorski, małe miasteczko w województwie warmińsko-mazurskim. Jak twierdzą mieszkańcy, tutejszy ksiądz wymusza na swoich parafianach roczne opłaty. Wyniki zbiórki są wywieszane w kościele. Wypunktowani są tam także ci, którzy nie płacą.

Jak się okazuje, brak wpłat kończy się publicznym piętnowaniem. Mieszkańcy twierdzą, że ksiądz odmawia również udzielania sakramentów. Przekonało się o tym już kilka rodzin w Biskupcu. Rodzinie państwa Kuszkowskich, ksiądz odmówił odprawienia mszy za zmarłego bliskiego. Nie chciał też poświęcić grobu.  

Mieszkańcy Biskupca o listach wpłat i odmowie udzielania posług kapłańskich, poinformowali przełożonych księdza z Diecezji Warmińsko - Mazurskiej. Czekają na rozstrzygnięcie sprawy. Pracownicy kurii, z którymi rozmawialiśmy i naukowcy z wydziały teologii Uniwersytetu w Olsztynie, byli bardzo zdziwieni postawą proboszcza z Biskupca.

Jak mówią mieszkańcy tego miasta, postawa ich księdza powoduje, że odwiedzanie kościoła jest nich prawdziwą udręką. Większość pokornie to znosi. Tylko nieliczni otwarcie mówią o księdzu. *

* skrót materiału

Reporter: Leszek Tekielski (Telewizja Polsat)