Kradną pieniądze przez internet

Kradną pieniądze przez internet

- Internet jest niebezpieczny. Są już programy do łamania haseł dostępne nawet dla 12-latków. Młodzi hakerzy mogą namieszać w sieci, jeżeli jest ona źle zabezpieczona - mówi Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku informatycznego.

Kiedyś internet był drogi i trudno dostępny, ale to przeszłość. Dziś z każdej strony trafiają do nas kuszące oferty. Niskie opłaty, szybka transmisja danych, szczególnie ostatnio modny - internet bezprzewodowy. Pytanie, czy wśród wszystkich tych zalet, znajdzie się jeszcze miejsce na bezpieczeństwo.  

Na pewno dostawcy internetu nie zabezpieczają nas dostatecznie. Sprawdziliśmy, jak chronieni są internauci w Warszawie. Włączyliśmy komputer i już po pięciu minutach podłączyliśmy się do obcej sieci. Zupełnie za darmo. Trzydzieści procent wykrytych przez nas sieci w ogóle nie była zabezpieczona.

Taką sytuację na rynku internetowym wykorzystują młodzi ludzie. Nazywają się WarDriverami. Amatorskie filmy z ich zabawą są w internecie. Młodzi hakerzy wyszukują i spisują wszystkie dostępne sieci. Później zebrane informacje umieszczają na internetowych mapach. Dzięki nim wiadomo, gdzie z internetem można połączyć się za darmo.

WarDriverzy zajmują się też podsłuchem. Zgromadzone w ten sposób informacje często zawierają poufne dane, które można wykorzystać, m.in zapisy poczty elektronicznej, rozmowy gadu-gadu, hasła do kont internetowych.

Po rozmowie z hobbystami WarDrivingu i lekturze instrukcji znalezionych w internecie sprawdziliśmy, czy naprawdę jest możliwe zdobycie haseł i zastrzeżonych informacji. Na jednym z warszawskich blokowisk uruchomiliśmy dwa komputery. Z pierwszego wysłaliśmy maila i zalogowaliśmy się na znanym portalu aukcyjnym. Bez żadnych trudności na drugim komputerze pojawiły się prywatne dane, wysyłane z pierwszego. Po naszej prowokacji nie pozostał ślad. Dysponując zebranymi przez nas informacjami można zrobić zakupy, wykasować ważne dla kogoś informacje. W kodeksie karnym nie ma paragrafu, który by zakazywał pasywnego podsłuchu. *

* skrót materiału

Reporter: Grzegorz Honkisz (Telewizja Polsat)