Mobbing w PKO BP?

Mobbing w PKO BP?

Mobbing - według definicji to psychiczne i społeczne wyniszczanie pracownika. Tyle teorii. W praktyce bywa jeszcze gorzej. Świadczy o tym historia Pani Ewy z Piotrkowa Trybunalskiego.

Ten koszmar, jak twierdzi, przeżywała przez 3 lata pracując w tamtejszym oddziale Banku PKO BP.

Koszmar według pani Ewy zaczynał się w każdy poniedziałek na naradzie. Wtedy pracownicy zapoznawali się z harmonogramem pracy i nie tylko.  

- Przede wszystkim były nałożone ogromne plany sprzedażowe, które zmuszały nas do pozostawania po godzinach pracy, to nie była nasza wola - opowiada pani Ewa.

Pracownicy mieli udzielać kredytów hipotecznych, jak twierdzą, nie mając pojęcia, jak to robić. Co więcej - ponosili całkowitą odpowiedzialność finansową.

Mimo interwencji pani Ewy w dyrekcji regionalnej banku w Łodzi pracowników nadal zmuszano do udzielania tych kredytów. A jej wizyta zamiast pomóc skończyła jej bankową karierę.

- To ewidentny błąd. Za to właśnie został zwolniony ze stanowiska dyrektor tego oddziału. Zresztą przez kilka wykonywała te pracę niezgodnie z jej uprawnieniami - mówi Marek Kłuciński, rzecznik Banku PKO BP.

Dlaczego więc zwolniono panią Ewę? Kobieta twierdzi, że dbała o interesy banku bardziej niż niektórzy przełożeni.

O wypowiedź na temat mobbingu w banku w Piotrkowie poprosiliśmy osobę bezpośrednio odpowiedzialną za tę placówkę dyrektor regionalną - panią Danutę Sikorę. Niestety nie znalazła dla nas czasu. Rzecznik banku natomiast mówi krótko - oskarżenia o mobbing to zwykłe pomówienia.

Pracownicy banku otrzymywali również maile z groźbami zwolnienia z pracy.

Rzecznik banku z jednej strony przyznaje, że treść maili jest nieetyczna. Z drugiej jednak tłumaczy to konkurencją na rynku.

Walka pani Ewy z bankiem nadal trwa. Teraz już w sądzie. Nieprawidłowo wypłacono jej odprawę, nie zapłacono ekwiwalentu za urlop, a pieniądze za nadgodziny zdobyła dopiero po interwencji Państwowej Inspekcji Pracy.

Oprócz tego pani Ewa pozostaje pod stałą opieką kardiologa, psychologa i psychiatry. Leki będzie brała do końca życia. *

* skrót materiału

Czy Twój pracodawca jest mobberem? Czy czujesz się wykorzystywany przez swojego pracodawcę? Wyraź swoją opinię na forum lub skontaktuj się z redakcją Interwencji e-mail.

Reporterka: Beata Cholewińska (Telewizja Polsat)