Spór o nowy kościół

Spór o nowy kościół

Budowa kościoła poróżniła mieszkańców Ursynowa. Ma on powstać w jednym z niewielu parków w tej dzielnicy. Działka należy jednak do Kościoła i właściciel ma prawo zbudować na niej to, co chce.

Budowa ośrodka duszpasterskiego na Ursynowie to niemal tajna "inwestycja". Naczelnik delegatury Naczelnego Architekta Miasta nie chciał pokazać nam projektu zabudowy ośrodka. Udostępnił nam go tylko prezes spółdzielni, przeciwny tej lokalizacji.

Kościół wraz z innymi budynkami, m.in. z domem pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz z przedszkolem ma powstać na sześciu i pół tys. metrów kwadratowych. Część mieszkańców Ursynowa jest przeciw tej lokalizacji.  

Inwestycja wzbudza kontrowersje nie tylko mieszkańców dzielnicy. Władze Ursynowa są oburzone decyzją Rady Miasta Warszawy. Wydana przez radę uchwała zamieniła działkę kościelną w centrum Warszawy na działkę budowlaną na Ursynowie. Władze dzielnicy i prezes spółdzielni - sąsiad kościelnej działki - sprzeciwiają się jakiejkolwiek budowie. Chcą, by nadal był tam jeden z niewielu w tej części Warszawy teren parkowo - rekreacyjny. Mieszkańcy Ursynowa podzielili się na dwa komitety - za lokalizacją kościoła na terenie parku i przeciw niej.

Kościół deklaruje mediacje z przeciwnymi inwestycji: mieszkańcami, spółdzielnią i urzędnikami z dzielnicy. Czy posłucha głosu większości, czy skorzysta z prawa własności i na swojej działce wybuduje świątynię? Wszyscy liczą na to, że zwycięży rozsądek. Tylko, że każdy inaczej go pojmuje.*

* skrót materiału

Reporter: Adam Bogoryja-Zakrzewski abogoryja@polsat.com.pl (Telewizja Polsat)