Starosta dba o pacjentów

Starosta dba o pacjentów

Doktor Sławomir F. sześć lat temu został kierownikiem w publicznym ośrodku zdrowia w Mochowie. Tuż obok jego żona wybudowała prywatną przychodnię. Pielęgniarki mówią, że pacjentów do nowej placówki pozyskiwał podstępem.

Miesiąc temu Sławomir F. w dość specyficzny sposób rozpoczął nabór pacjentów do nowego ośrodka. Pracownicy szpitala twierdzą, że kazano im rozdawać deklaracje wśród pacjentów.

Deklaracje nie były opatrzone żadnymi pieczątkami, nie było też na nich nazwy placówki. Pacjenci zapisywali się więc do prywatnej przychodni żony doktora F., przekonani, że chodzi o odnowienie zapisu do gminnego ośrodka zdrowia. I nikt nie wyprowadzał ich z błędu.  

Doktora F. - teraz już też starostę sierpeckiego - zastaliśmy w jego gabinecie w starostwie.

- Przychodnia ta rozpocznie swoją działalność od 1 stycznia 2007 roku. Jest duże prawdopodobieństwo, że ośrodek publiczny przestanie istnieć. Wszyscy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy byli zatrudnieni w tym ośrodku, jak również lekarze stomatolodzy zadeklarowali chęć pracy w nowej przychodni. Pacjentów jeszcze nie mamy - mówi Sławomir F. - starosta w Sierpcu.

My jednak spotkaliśmy pacjentkę w nowej prywatnej przychodni żony doktora F.

Radni i wójt gminy Mochowo mówią, że doktor Sławomir F. dwa lata temu chciał sprywatyzować dwa miejscowe gminne ośrodki zdrowia. Chodziło o wykup budynków, przejęcie sprzętu, ale również.... pacjentów.

Gdy miesiąc temu rada powiatu w Sierpcu wybrała Sławomira F. na starostę, doktor wziął bezpłatny urlop w ośrodku zdrowia. Nowy kierownik ośrodka i wójt gminy Mochowo mówią, że mieli problemy z odzyskaniem od doktora komputerowej bazy danych pacjentów. Była ona w prywatnym domu jednej z pracownic doktora.

Gdy władzę w gminnym ośrodku zdrowia przejął nowy kierownik, okazało się również, że jego poprzednik Sławomir F. "zapomniał" o odnowieniu kontraktu na usługi stomatologiczne. Termin składania ofert upłynął pod koniec października. *

* skrót materiału

Reporter: Ewa Pocztar-Szczerba epocztar@polsat.com.pl (Telewizja Polsat)